PSZ Poznan - żużel na Golęcinie

25.08.2017, źródło: pszpoznan.com.pl

"Skorpiony" uległy "Orłom" W nienajlepszej sytuacji znalazł się zespół Naturalnej Medycyny PSŻ Poznań po pierwszym spotkaniu fazy Play-off, w kontekście walki o awans do Nice 1. Ligi Żużlowej. Do Poznania zawitał zwycięzca rundy zasadniczej 2. Ligi Żużlowej GTM Start Gniezno. Utrzymujący wysoką formę gnieźnianie pokonali poznańskie "Skorpiony" na golęcińskim torze 40:49 i to oni są bliżej finału rozgrywek.

Początek spotkania był bardzo wyrównany. Pierwsze trzy biegi zakończyły się remisami 3:3 i nie obfitowały w mijanki. Jedynie wyścig pierwszy mógł się zakończyć innym rezultatem, bo przy wyniku biegu 4:2 dla gospodarzy, błąd na drugim łuku pierwszego okrążenia popełnił Marcel Kajzer i upadł. Został wykluczony z powtórki wyścigu, którą wygrał Vladimir Borodulin.
Pierwsze prowadzenie w tym spotkaniu przypadło drużynie gości, a to za sprawą wygranej 4:2 w biegu czwartym. Bardzo szybki tego dnia Mirosław Jabłoński, minął na drugim okrążeniu Mateusza Borowicza i dowiózł zwycięstwo do mety. Za ich plecami Patryk Fajfer okazał się lepszy od Mateusza Adamczewskiego. (11:13)
Sporo działo się w piątej gonitwie dnia. Ze startu najlepiej wyszedł Marcin Nowak, ale stracił prowadzenie już na pierwszym łuku gdzie minął go Frederik Jakobsen. Na kolejnym wirażu w walkę wmieszał się Oliver Berntzon, który minął po zewnętrznej ulubieńca gospodarzy. Na drugim okrążeniu defekt zanotował, jadący na ostatniej pozycji Daniel Pytel, lecz nie zjechał on na murawę i został zdublowany przez resztę stawki. Sędzia wykluczył w trakcie wyścigu kapitana Naturalnej Medycyny PSŻ Poznań i zapalił czerwone światło znajdujące się w okolicy startu. Prowadzący w tamtym momencie Szwed wziął je za sygnalizację przerwania wyścigu i zakręcił manetkę gazu. Kiedy przejechała obok niego pozostała dwójka uczestników wyścigu zorientował się, że wyścig nie został przerwany i zrezygnowany dojechał do linii mety. Zamiast wyniku 2:4, zapisaliśmy w programach 3:3.
W wyścigu szóstym goście odnieśli kolejne zwycięstwo 4:2 i powiększyli przewagę do 4 "oczek". (16:20)
Bieg siódmy przyniósł groźnie wyglądający upadek Vladimira Borodulina. Rosjanin wraz z Mirosławem Jabłońskim najlepiej wyszedł spod taśmy, jednak wykorzystując czwarte pole startowe jako pierwszy wyjechał z pierwszego łuku, wcześniej omijając tylne koło wywożącego go reprezentanta GTM Startu. Na wejściu w drugi łuk wychowanek gnieźnieńskiego klubu ponowił atak i wywiózł "Wowę" nie zostawiając mu miejsca pod dmuchaną bandą, która "wciągnęła" Rosjanina. Ten, przeleciał przez kierownicę swojego motocykla i wylądował na torze. Do długo niepodnoszącego się z toru zawodnika PSŻ-u Poznań wyjechała karetka, lecz na szczęście nie była ona potrzebna, ponieważ Vladimir ostatecznie wstał z owalu o własnych siłach. Pomimo orzeczonej zdolności do jazdy nie mógł wziąć udziału w powtórce biegu, gdyż został z niej wykluczony, a po 10. biegu udał się do szpitala na szczegółowe badania.
W powtórce gonitwy siódmej niewiele się działo. Bieg wygrał Mirosław Jabłoński, drugi przyjechał osamotniony Marcel Kajzer, a trzeci Patryk Fajfer. W przerwie na kosmetykę toru spiker podał do wiadomości kibiców, że nastąpiła weryfikacja wyniku biegu z 2:4 na 0:5, bo po zgłoszonym przez kierownictwo gości proteście, wykluczony został Marcel Kajzer. Jak się okazało, rawiczaninowi w trakcie biegu pękł deflektor i odpadł, co spowodowało, że jego motocykl stał się niekompletny, a co za tym idzie nieregulaminowy. I tak zamiast wyniku 18:24, w programach widniał wynik 16:25.
Trzecia seria startów to wyniki 3:3, 4:2 i 3:3, dzięki czemu przewaga gości z 9 punktów zmalała do 7.
Ostatnią kolejkę biegów od mocnego uderzenia rozpoczęli gospodarze. Ku uciesze miejscowych para Mateusz Borowicz - Marcel Kajzer przywiozła do mety podwójne prowadzenie, zmniejszając przewagę gości do 3 punktów. (31:34)
Ciekawą akcję mieliśmy okazję oglądać w wyścigu dwunastym. Od początku biegu na czele stawki znajdował się Marcin Nowak, jadący przed Danielem Pytlem. Kilkanaście metrów za prowadzącą parą, walczyli: reprezentant PSŻ Wojciech Pilarski i reprezentant Startu Patryk Fajfer. Przez całe cztery okrążenia gnieźnianin próbował wyprzedzić zielonogórzanina i sztuka ta udała mu się dopiero na linii mety, tuż po tym jak trzykrotnie (!) odbił się od dmuchanej bandy. Zamiast 3:3 mieliśmy 2:4 i wynik spotkania wynosił 33:38.
W biegu trzynastym ze startu najlepiej wyszli reprezentanci Startu - Eduard Krcmar i Mirosław Jabłoński. Nie byli oni jednak w stanie skutecznie walczyć z najszybszym tego dnia zawodnikiem, Frederikiem Jakobsenem, który najpierw wyprzedził Jabłońskiego, a później Krcmara.
Przed biegami nominowanymi bliżej zwycięstwa byli goście, bo w programach widniał wynik 36:41. Oba biegi nominowane zakończyły się rezultatami 2:4 i reprezentanci GTM Startu Gniezno odnieśli drugie w tym sezonie zwycięstwo przy ul. Warmińskiej 1, tym razem w stosunku 40:49.
W zespole gospodarzy, na szczególne słowa uznania zasłużył Frederik Jakobsen, zdobywca 17 punktów, który był najjaśniejszym punktem całego meczu. Dobry występ zaliczył także Mateusz Borowicz, który do dorobku drużyny dorzucił 10 "oczek". Na pewno szkoda wypadku Vladimira Borodulina, który w pierwszym biegu pokazał, że ostatnie kłopoty sprzętowe są już za nim.
W zespole gości bardzo dobrze spisali się: Mirosław Jabłoński, Eduard Krcmar i Marcin Nowak, którzy zdobyli odpowiednio 12, 10 i 10 punktów. Gdyby nie wpadka z 7. biegu lepiej wyglądałby i tak niezły dorobek Olivera Berntzona, który przy swoim nazwisku zapisał 7 punktów i bonus.


GTM Start Gniezno (49):
1. Marcin Nowak 10 (2, 2, 2, 3, 1)
2. Oliver Berntzon 7+1 (1, 1, 1*, 1, 3)
3. Adrian Gała 2+1 (1*, 1, d, 0)
4. Eduard Krcmar 10 (2, 3, 2, 2, 1)
5. Mirosław Jabłoński 12+1 (3, 3, 2, 1*, 3)
6. Patryk Fajfer 4+1 (1*, 2, 1)
7. Norbert Krakowiak 4+1 (2, 1, 1*)

Naturalna Medycyna PSŻ Poznań (40):
9. Marcel Kajzer 3+1 (w, w, 1, 2*, 0, 0)
10. Władymir Borodulin 3 (3, w, -, -)
11. Daniel Pytel 4 (0, w, 0, 2, 2)
12. Frederik Jakobsen 17 (3, 3, 3, 3, 3, 2)
13. Mateusz Borowicz 10 (2, 2, 3, 3, 0)
14. Wojciech Pilarski 3 (3, 0, 0, 0)
15. Mateusz Adamczewski 0 (0, 0, -)


Relacja: Piotr Kaczorek


Partnerzy klubu
Partner Tytularny
Partner Strategiczny
Partner Premium
Partner Główny
Partner Klubu
Partner PSŻ Poznań
Partner techniczny
Patronat medialny
© 2019 POWER DUCK IVESTON PSŻ Poznań
Organizacja zawodów żużlowych w sezonie 2019 jest współfinansowana przez miasto Poznań
Projekt i wykonanie: MRSDesign