Duńczycy w barwach PSŻ – historia zawodników z kraju Hamleta

Żużel w Danii ma równie rozległą i długą historię, jak ten w naszym kraju. Duńska liga żużlowa została zainaugurowana w 1967 roku. Składała się z dwóch lig. Na sukcesy zawodników z kraju Hamleta nie trzeba było długo czekać, już w 1971 Ole Olsen został indywidualnym mistrzem świata, ten wyczyn udało mu się powtórzyć w sumie trzykrotnie. Warto również wspomnieć o innych zawodnikach, których sukcesy zapisały się w historii duńskiego żużla. Erik Gundersen – 3-krotny indywidualny mistrz świata, Hans Nielsen – 4-krotny indywidualny mistrz świata czy Nicki Pedersen – 3-krotny indywidualny mistrz świata. Dania okazała się kuźnią wielu utalentowanych zawodników, którzy ubarwiali rozgrywki w polskich ligach żużlowych. W tym artykule skupimy się na jeźdźcach, którzy zasilili naszą drużynę.

W całej historii Poznańskiego Stowarzyszenia Żużlowego, a później Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla zakontraktowano 13 żużlowców z Królestwa Danii. W sezonie 2006 niewątpliwie najważniejszym ogniwem z tego kraju został Anders Andersen (1,538), który w barażowym meczu z Krosnem zdobył 5 punktów z bonusem, a punkty te matematycznie dały nam awans do 1 ligi żużlowej. Skład PSŻ zasilili również Klaus Jakobsen (1,200) oraz Mads Korneliussen (1,235). Cała trójka pozostała w naszej drużynie na sezon 2007. Mads zakończył sezon ze średnią 0,333, Klaus 1,000 a Anders 0,625. Sezon ten nie należał do zawodników z kraju Hamleta, a ciężar utrzymania w pierwszej lidze wzięli na siebie Adam Skórnicki, Norbert Kościuch czy Rafał Trojanowski. Andres Andersen przedłużył kontrakt ze Skorpionami do 2008 roku, lecz nie udało się mu powtórzyć sukcesu z debiutanckiego sezonu w polskiej lidze. W fatalnym dla historii żużla w Poznaniu sezonie 2011 zakontraktowanych zostało kilku Duńczyków, lecz Ci nie wyjechali ani razu na Golęciński owal.

Po reaktywacji sportu żużlowego w naszym mieście postanowiliśmy zaufać duńskiej szkółce żużlowej i sprowadziliśmy do klubu Kaspera Lykke Nielsena oraz Frederika Jakobsena. Ten pierwszy po przygodzie w Krakowie, Krośnie czy Lublinie postanowił dać sobie szansę na ustabilizowanie formy w Poznańskich Skorpionach. Niestety sezon zakończył ze średnią 1,000 w 6 biegach. Perspektywicznym Frederikiem zainteresowaliśmy się po sukcesach w drużynowych mistrzostwach juniorów. Do 2017 roku na swoim koncie miał 3 medale. Pierwszy kontrakt w Polsce podpisał właśnie w sezonie 2017 z PSŻ Poznań. Jakobsen został liderem zespołu, kończąc sezon ze średnią 1,977 i 15 miejscem w generalnej klasyfikacji 2 ligi żużlowej.

Wychowanek klubu żużlowego z Fjelsted postanowił przedłużyć umowę z drugoligową drużyną z Poznania na rok 2018, tym samym został jedynym przedstawicielem duńskiej kuźni żużlowej w ekipie Tomasza Bajerskiego. Sezon ten może zaliczyć do udanych. Zakończył go na 9 miejscu w klasyfikacji zawodników drużynowych mistrzostw 2 Ligi żużlowej, osiągając średnią 2,033. W drużynie wyprzedził go tylko David Bellego ze średnią 2,049. Kolejny udany sezon zaowocował angażem w pierwszoligowym Starcie Gniezno.

Po nieudanym meczu finałowym z Bydgoszczą w 2019 roku skład naszej drużyny przeszedł gruntowną przebudowę. Skorpiony zakontraktowały Nicka Morrisa oraz, w formie wypożyczenia, Marcusa Birkemose. Niestety z klubem nie dogadał się Nick Morris i nie pojawił się na Golęcinie w tym sezonie. Birkemose za to idealnie odnalazł się w drużynie. Pierwszy komplet punktów zdobył 2 października w meczu z Rawiczem. Stał się liderem drużyny osiągając średnią na poziomie 2,225 oraz 8 miejsce w klasyfikacji zawodników drużynowych mistrzostw 2 ligi żużlowej, wyprzedzając Kevina Wolberta, Madsa Hansena czy Damiana Dróżdża. Debiutancki sezon w żółto czarnych barwach może zaliczyć do udanych. W sierpniu w szeregi naszej drużyny wstąpił wypożyczony z Toruńskiego Apatora Matias Nielsen. Wystąpił w 3 spotkaniach zdobywając 14 punktów w 12 startach.

Kolejny sezon i kolejne roszady w Poznańskich Skorpionach. Do klubu na stałe dołączył Matias Nielsen oraz nowy nabytek, Jonas Seifert-Salk. Dla Jonasa nasza drużyna była trzecią w polskiej lidze, lecz zadebiutował dopiero na Golęcinie. Przejechał stabilny sezon, osiągając średnią 1,881. Zawodnik U23 Matias Nielsen wywalczył miejsce w składzie 5 razy, zdobywając średnią 1,833. W czerwcu jako gość powrócił do drużyny zawodnik Stali Gorzów Marcus Birkemose. Wystąpił w 2 spotkaniach zdobywając 13 punktów, niestety nie był to szczególnie udany powrót.

Zmiana zarządu Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla zaowocowała ambicjami na awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Drużyna została diametralnie przebudowana, a w składzie pojawili się między innymi: Francis Gusts, Rune Holta czy Kacper Gomólski. Jonas Seifert-Salk po stabilnym sezonie 2021 postanowił pozostać w Poznaniu. Mimo kontuzji w 15 rundzie 2 ligi żużlowej, może zaliczyć ten sezon do udanych. Średnia uzdolnionego Duńczyka wyniosła 1,922. Tomasz Bajerski przed fazą pucharową wypożyczył z Grudziądza Emila Breuma, który został silnym wzmocnieniem Skorpionów. Średnia biegowa tego zawodnika to 1,846. Jego najważniejszym i najlepszym meczem okazał się finał w Opolu, gdzie zastępował kontuzjowanego Francisa Gustsa. Zdobył 14 punktów z bonusem, znacząco przyczyniając się do awansu Skorpionów klasę wyżej.

Zawodnicy rozpoczynający swoją historię z polską ligą żużlową definitywnie mogli liczyć na dobry start w naszej drużynie. Wspominał o tym Frederik Jakobsen w 2020 roku w rozmowie o transferze Marcusa Birkemose: “Jeżeli potraktują go tak jak mnie, to uważam, że Marcus bardzo dobrze trafił. W Poznaniu zawsze bardzo we mnie wierzono.”. Warto również podsumować największe osiągnięcia wcześniej wspomnianych byłych zawodników Poznańskich Skorpionów. Największymi sukcesami mogą się pochwalić Matias Nielsen oraz Frederik Jakobsen. Oboje zaliczyli angaż w najwyższej klasie rozgrywkowej, a także mają w swoim portfolio liczne sukcesy indywidualne oraz drużynowe.

Autor: Patryk Zalewski