Trwa montaż band kinetycznych na Golaju!

Bandy kinetyczne montowane na prostych odcinkach toru z pewnością poprawią bezpieczeństwo poznańskiego obiektu. W nowym sezonie stadion POSIR na Golęcinie będzie również wyposażony w nowe bandy pneumatyczne, które są wymogiem licencyjnym nałożonym przez Zespół ds. licencji o którym więcej było w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu jej w stopniu warunkowym.

Bandy pneumatyczne wprowadzone do żużla 15 lat temu znacznie poprawiły bezpieczeństwo zawodników. Montowane początkowo na całej długości toru, z czasem zostały zlikwidowane na prostych, gdyż paradoksalnie stały się przyczyną kilku poważnych wypadków. Jednak samo ich stosowanie zdecydowanie złagodziło skutki kolizji oraz upadków żużlowców będących podczas jazdy na łuku toru.

 

W roku 2017 władze polskiego żużla wprowadziły przepis nakładający na kluby obowiązek montażu na 20-metrowych odcinkach toru (na wyjściu z łuków) tzw. band kinetycznych. Jej głównym zadaniem jest pochłanianie energii uderzenia, natomiast nie powodują efektu „wciągania zawodnika” co ma miejsce w przypadku band pneumatycznych. Takie rozwiązanie od tego roku będzie również obecne na poznańskim obiekcie co z pewnością jest kolejnym dobrym krokiem w modernizacji i dostosowaniem Golaja do coraz bezpieczniejszych warunków ścigania. Efektom prac montażowym można się przyjrzeć oglądając poniższą galerię zdjęć.

Foto: Michał Urbaniak

 

Autor: Dawid Procajło