Dalsze losy bohaterskich „Skorpionów” z sezonu 2006

Grudniowy artykuł redakcyjnego kolegi Patryka Zalewskiego na temat drogi ówczesnej ekipy PSŻ Poznań z sezonu 2006 do pierwszoligowego awansu, niejako wywołał do tablicy dyskusję na temat dalszych losów bohaterskich „Skorpionów” z tych pamiętnych rozgrywek. Żaden z ówczesnych zawodników nie jest już aktywnym zawodnikiem żużlowym ale z pewnością wielu kibiców zainteresuje to jak potoczyły się ich dalsze losy oraz czym obecnie się zajmują.

Adam Skórnicki ur. 22.10.1976 r. – popularny wśród poznańskich kibiców „Sqóra” z pewnością należy do grona najbardziej zasłużonych wśród zawodników reprezentujących barwy PSŻ Poznań. Wychowanek Unii Leszno we wspomnianym pierwszym historycznym sezonie „Skorpionów” był najlepiej punktującym zawodnikiem i drugim w całej ówczesnej 2. Lidze. W kolejnych latach reprezentował barwy naszego klubu w sezonach 2007-2008 oraz 2010. Wśród kibiców wsławił się on swoją waleczną i spektakularną jazdą będąc przy tym bardzo skutecznym zawodnikiem czego dowodem jest tytuł Indywidualnego Mistrza Polski zdobyty w 2008 roku jako zawodnik reprezentujący nasz klub. Karierę zawodniczą zakończył wraz z końcem rozgrywek 2015 dokładnie tam gdzie zaczął a więc w barwach leszczyńskiej Unii. Obecnie były zawodnik zajmuje się pracą trenerską i w tegorocznych rozgrywkach obejmie stery w Starcie Gniezno, wcześniej w tej roli pracował m.in. w Unii Leszno, Falubazie Zielona Góra, Orle Łódź i Kolejarzu Rawicz.

Andrzej Huszcza ur. 10.03.1957 r. – wychowanek i żywa legenda zielonogórskiego Falubazu, reprezentujący swój macierzysty klub nieprzerwanie od 1974 aż do 2005 roku. Niemałą sensacją w środowisku żużlowym był więc transfer do świeżo utworzonego drugoligowego PSŻ Poznań przed rozgrywkami w 2006 roku. Jak na tak doświadczonego i utytułowanego przed laty zawodnika przystało, z miejsca stał się on jednym z liderów poznańskiej drużyny co potwierdza siódma średnia 2. Ligi żużlowej 2006. W barwach „Skorpionów” najstarszy czynny ówcześnie zawodowy zawodnik sportu żużlowego zarówno w Polsce i na świecie, występował jeszcze w kolejnym sezonie już na pierwszoligowych torach. Po zakończeniu rozgrywek i podczas przedsezonowej prezentacji drużyny z Zielonej Góry w dniu 20 grudnia 2007 roku ogłosił zakończenie swojej długiej i obfitującej w sukcesy kariery żużlowca. Zakończona kariera zawodnicza legendy Falubazu nie odcina go od ukochanego sportu i od 2008 roku zajmuje się on juniorami w szkółce swojej macierzystej drużyny.

 

Sławomir Dudek ur. 30.12.1968 r. – prywatnie ojciec żużlowca Patryka Dudka, który rozpoczął starty w sporcie żużlowym rodzinnego klanu z Zielonej Góry. Będący wychowankiem przez 13 lat reprezentujący barwy miejscowego Falubazu, następne lata spędził w klubach Kolejarza Opole oraz Startu Gniezno by trafić do nowo powstałego PSŻ Poznań przed startem sezonu 2006. Doświadczenie zawodnika było bardzo pomocne drużynie gdy jako jeden z trzech czołowych żużlowców wziął na swoje barki wyniki całej poznańskiej ekipy. Ósmy indywidualny ligowy wynik jaki osiągnął, z pewnością dał solidną podstawę by ogłosić go jednym z trzech głównych ojców tamtego sukcesu. Po awansie poznańskiej drużyny postanowił zmienić barwy i jeździć dla Lokomotivu Daugavpils, jak się później okazało sezon 2007 okazał się jego ostatnim w roli aktywnego zawodnika. Po zakończeniu kariery zawodniczej oddał się w pełni szkoleniu swojego syna Patryka czego efektem są osiągnięcia w postaci złotego medalu Mistrzostw Świata Juniorów oraz Indywidualnego Wicemistrzostwa Świata osiągniętego w 2017 roku.

 

Łukasz Linette ur. 01.10.1982 r. – od początku kariery aż do przyjścia do PSŻ Poznań przed sezonem 2006, jako wychowanek reprezentował w latach 1999-2005 klub Start Gniezno. Po udanym roku 2005, nastąpił równie znakomity okres startów w poznańskiej drużynie w 2006 roku a po awansie „Skorpionów” do 1 ligi zawodnik pozostał wierny żółto czarnym barwom. Niestety po nieudanym pierwszoligowym zimnym prysznicu w 2007, przed startem sezonu 2008 postanowił powrócić do macierzystej ekipy z Gniezna, gdzie wystąpił jedynie w jednym spotkaniu. Transfer do Polonii Piła na rozgrywki 2009 pod względem sportowym okazał się nienajgorszy lecz ze względu na problemy finansowe z jakim klub się ówcześnie borykał postawił zawodnika przed trudną decyzją o zakończeniu kariery. Uprzedzając ciekawość kibiców, były zawodnik „Skorpionów” nie jest w żaden sposób spokrewniony z pochodzącą z Poznania tenisistką Magdą Linette.

Daniel Pytel ur. 23.11.1987 r. – swoje pierwsze żużlowe kroki stawiał na minitorze w Wawrowie, dalej będąc adeptem zielonogórskiej szkółki zdał licencję i został pełnoprawnym zawodnikiem miejscowego Falubazu. Swoje prawdziwe skrzydła rozwinął jednak dopiero po przyjściu w 2006 roku do PSŻ Poznań reprezentując żółto czarne barwy również przez kolejne trzy sezony na pierwszoligowych torach aż do końca rozgrywek 2009. Jako obiecujący junior jeździł bardzo skutecznie bez najmniejszego respektu dla starszych rywali a jego największym sukcesem na zwieńczenie kariery młodzieżowej było zdobycie w 2008 roku Drużynowego Mistrzostwa Świata Juniorów. Po opuszczeniu ekipy „Skorpionów” utalentowany zawodnik startował m.in. w drużynach z Gniezna, Rybnika, Opola, Łodzi i Krakowa. Gdy nastąpiła reaktywacja PSŻ Poznań zawodnik powrócił do drużyny na starty w sezonie 2017 i był to przyzwoity start zakończony średnią 1,322. W kwietniu 2018 roku zawodnik ogłosił zawieszenie kariery, której do dnia dzisiejszego nie wznowił. Warto odnotować jako ciekawostkę, że jest to jedyny zawodnik z tej kadry, który startował w poznańskiej drużynie w obu erach jego funkcjonowania. Obecnie były zawodnik prowadzi własną firmę w branży budowlanej.

 

Łukasz Loman ur. 10.05.1982 r. – wychowanek Unii Leszno przed przyjściem do „Skorpionów” notował dość obiecujące wyniki w barwach drużyn z Krakowa oraz Rawicza. Jak się później okazało jego jedyny sezon w PSŻ Poznań w roku 2006, był jego najlepszym w całej karierze. Potem nastąpiła drastyczna obniżka lotów w barwach ekip z Krosna, Gniezna oraz Rawicza w którym liczył na odbudowę w sezonie 2009. Niestety na drodze stanęła kontuzja kolana eliminująca zawodnika na trzy miesiące a po powrocie mimo otrzymywanych szans nie udało mu się załapać na stałe do pierwszego składu. Ze względu na problemy ze znalezieniem sponsorów i możliwość rozwoju sprzętu żużlowiec wraz z końcem roku postanowił zakończyć swoją karierę.

 

Robert Umiński ur. 17.04.1983 r. – od początku kariery jako wychowanek związany bydgoską Polonia w barwach, której występował w okresie juniorskim. Po całkiem przyzwoitych rozgrywkach 2002 oraz 2003 nastąpił rozbrat z czarnym sportem na jeden rok. Powrót w 2005 jako senior w barwach Polonii Piła na poziomie 2 ligi wypadł na tyle obiecująco, że zawodnik w kolejnym roku dołączył do aspirujących do awansu poznańskich „Skorpionów”. Jako zawodnik naszej drużyny osiągnął swoją najlepszą średnią biegową w karierze mimo odjechania zaledwie sześciu spotkań. W kolejnym roku zawodnik nie wyjechał już na tor kończąc zarazem swoją niezbyt długą karierę żużlowca.

 

Maciej Piaszczyński ur. 28.05.1989 r. – dobrze zapowiadający się młodzieżowiec stawiający swoje pierwsze żużlowe kroki w Ostrowie Wlkp. Po przyjściu do PSŻ zaliczył dwa udane sezony w barwach „Skorpionów” tworząc bardzo mocny duet juniorów z Danielem Pytelem, również pokazując jaki drzemie w Nim potencjał. Po powrocie do macierzystej drużyny na sezon 2008, tak dobrze już mu się nie wiodło i na kolejne rozgrywki postanowił zejść ligę niżej. Mimo całkiem udanego startu w barwach łódzkiego zespołu, rozgrywki 2009 okazały się ostatnimi w jakich wziął udział jako zawodowy zawodnik.

 

Anders Andersen ur. 10.05.1988 r. – Duńczyk był pierwszym obcokrajowcem i zarazem tym , który rozpoczął klan startów zawodników z kraju Hamleta w barwach PSŻ. Udanie wpasował się do drużyny osiągając całkiem niezły rezultat indywidualny, przybliżając tym samym zespół do ostatecznego rezultatu w postaci awansu. Niestety w jego przypadku hasło: „Jedna jaskółka wiosny nie czyni”, sprawdziło się już w kolejnym roku w 1 lidze. Mimo wielkich chęci odbudowy żużlowiec po sezonie 2008 nie wystąpił już w barwach „Skorpionów” ani żadnym innym klubie w polskiej lidze.

 

Mads Korneliussen ur. 15.06.1983 r. – dla tego reprezentanta Danii sezon 2006 był pierwszym z kolejnych jedenastu jakie spędził na polskich torach. Nie można powiedzieć, że za dużo pojeździł w barwach żółto-czarnych ale swoją cegiełkę do awansu w kluczowym momencie dołożył. Dużo lepiej mu się wiodło w późniejszych sezonach, szczególnie w barwach ekipy z Krakowa.

 

Rafał Krygiel ur. 07.05.1988 r. – wychowanek Polonii Piła zaliczył trzymeczowy epizod w rozgrywkach roku 2006 z całkiem niezłym skutkiem. Kolejny sezon w barwach ekipy z Rawicza nie dostarczył zawodnikowi sposobności do wyjechania na tor i jak się później okazało to definitywnie zakończyło karierę młodego zawodnika.

 

Klaus Jakobsen ur. 30.01.1989 r. – połowę z sześciu występów na polskich torach młody Duńczyk zaliczył w PSŻ Poznań. Po sezonie 2009 spędzonym w barwach węgierskiego Miszkolc zakończył starty w polskich ligach.

 

Piotr Dziatkowiak ur. 04.05.1987 r. – wychowanek gnieźnieńskiego Startu miał w pewnym sensie pecha, że trafił na sezon 2006 w którym niepodzielnie rządził duet młodzieżowców D. Pytel – M. Piaszczyński. Po dwukrotnych przygodach z klubami z Rawicza i Piły po sezonie 2013 postanawia zakończyć karierę. Nadal jest obecny blisko żużla.

 

Rene Schaefer ur. 09.10.1984 r. – reprezentant Niemiec swój jedyny w karierze występ na polskich torach zaliczył właśnie w ekipie PSŻ Poznań zdobywając symboliczny punkt w jednym z trzech biegów.

 

Trener Mirosław Kowalik ur. 07.05.1969 r. – chrzest bojowy w pierwszym roku pracy trenerskiej zdał z pozytywnym skutkiem w postaci wprowadzenia poznańskich „Skorpionów” do pierwszej ligi. Były żużlowiec przejmując stery w nowo utworzonym klubie sprawdził się i kontynuował pracę z pozytywnym skutkiem w kolejnym roku. W kolejnych latach pracował m.in. w Starcie Gniezno, ponownie w PSŻ Poznań w roku 2010, Apatora Toruń oraz w Wybrzeżu Gdańsk.

 

Jak to w życiu bywa większość z zawodników po zakończeniu zawodowych karier na żużlu podjęła się pracy zawodowej niekoniecznie związanej z wcześniej uprawianym sportem. Znamienitej większości z nich próżno szukać w mediach by dowiedzieć się jak wygląda ich obecne życie po 17 latach od tamtego pamiętnego roku gdy PSŻ Poznań w pierwszym historycznym sezonie ligowym wywalczył awans do pierwszoligowych rozgrywek.

 

Na koniec statystyka bohaterów sezonu 2006 w barwach PSŻ Poznań.

Zawodnicy sklasyfikowani:

Zawodnik M B 1m 2m 3m 4m D U W T Pkt Bon Sum Śr/b
Adam SKÓRNICKI 15 71 50 13 4 0 3 0 1 0 180.0 6 186.0 2.620
Andrzej HUSZCZA 15 66 36 13 10 3 1 0 3 0 144.0 9 153.0 2.318
Sławomir DUDEK 14 62 27 20 10 3 1 0 1 0 131.0 12 143.0 2.306
Łukasz LINETTE 13 50 24 10 8 7 1 0 0 0 100.0 5 105.0 2.100
Daniel PYTEL 13 52 10 22 9 5 2 1 3 0 83.0 20 103.0 1.981
Łukasz LOMAN 13 44 7 16 11 7 1 1 1 0 64.0 17 81.0 1.841
Maciej PIASZCZYŃSKI 10 34 7 11 4 9 3 0 0 0 47.0 10 57.0 1.676
Anders ANDERSEN 13 39 12 7 4 11 2 0 3 0 54.0 6 60.0 1.538

 

Zawodnicy niesklasyfikowani:

Zawodnik M B 1m 2m 3m 4m D U W T Pkt Bon Sum Śr/b
Robert UMIŃSKI 6 15 3 4 3 4 0 0 0 1 20.0 6 26.0 1.733
Mads KORNELIUSSEN 5 17 2 4 5 3 2 0 1 0 19.0 2 21.0 1.235
Rafał KRYGIEL 3 9 0 3 4 1 0 0 0 1 10.0 1 11.0 1.222
Klaus JAKOBSEN 2 5 0 1 3 1 0 0 0 0 5.0 1 6.0 1.200
Piotr DZIATKOWIAK 5 13 0 1 5 5 1 0 1 0 7.0 1 8.0 0.615
Rene SCHAEFER 1 3 0 0 1 2 0 0 0 0 1.0 0 1.0 0.333

 

Foto: Sandra Rejzner, Gazeta Lubuska

 

Autor: Dawid Procajło