Emil Breum – nieoczekiwany bohater „Skorpionów”

Poprzedni rok można uznać za jeden z przełomowych w historii nowożytnego PSŻ Poznań zarówno pod względem organizacyjnym jak i sportowym.  Po wielu latach pierwszoligowe ściganie wróciło do stolicy Wielkopolski. W poprzednich rozgrywkach mieliśmy wielu architektów tego historycznego awansu w postaci m.in. Francisa Gustsa czy Jonasa Seiferta – Salka. Przed walką o awans w Play-off trener Tomasz Bajerski zdecydował się na dosyć zaskakujący ruch wypożyczając z GKM Grudziądz duńskiego żużlowca, Emila Breuma. Jak się okazało, to był doskonały strzał w 10, który stał się jednym z architektów drogi do pierwszoligowego awansu „Skorpionów”. Przyjrzyjmy się bliżej jego postawie w ostatnim sezonie.

 

 

W swojej dotychczasowej karierze startował jedynie w swojej ojczyźnie w barwach Esbjerg Vikings. W 2022 r. Emil trafił do drużyny Ekstraligi U24 – GKM Grudziądz. Dla Duńczyka ten sezon był pierwszym w kraju nad Wisłą. Jego dotychczasowa styczność z Polską wiązała się wyłącznie z jazdą na mini żużlu lub w klasie 250cc.

 

 

Debiut na polskich torach miał być dla niego świetną okazją do zbierania doświadczenia w Ekstralidze U24. Zaufanie jakim obdarzył go trener Robert Kościecha, zaowocowały częstymi występami i byciem liderem młodzieżowej ekipy gołębi. Uzyskał bowiem średnią 2,153, które dała mu 9 pozycje na liście klasyfikowanych zawodników w Ekstralidze U24. Jego dobre wyniki dały sposobność do pokazania się w PGE Ekstralidze, która przerosła jego oczekiwania i w swoim jedynym występie uzyskał 2 oczka w czterech startach. Przedstawmy jak prezentował się w barwach żółto-niebieskich:

 

 

Ekstraliga U24:

TŻ Ostrovia – GKM Grudziądz    9 (2,T,1,1,2,3)

GKM Grudziądz – Sparta Wrocław    9+1 (2,2,3,1*,1)

Motor Lublin – GKM Grudziądz   14 (2,2,3,3,2,2)

GKM Grudziądz – Stal Gorzów   13 (3,2,2,3,3)

GKM Grudziądz – Apator Toruń   14 (2,3,3,3,3)

Włókniarz Częstochowa – GKM Grudziądz   13+ 1 (3,3,3,2,2*)

GKM Grudziądz – Unia Leszno   10+1  (1*,3,3,3,0)

Unia Leszno – GKM Grudziądz   12 (1,2,3,3,3,0)

GKM Grudziądz – Włókniarz Częstochowa   11+1 (3,2,3,1*,2)

Apator Toruń – GKM Grudziądz   10+1 (3,1,2,2,2*)

Stal Gorzów – GKM Grudziądz   7 (2,2,3,W,0,W)

 

PGE Ekstraliga:

Apator Toruń – GKM Grudziądz   2 (1,0,0,-,1)

 

 

Przed walką w play-off o awans do pierwszej ligi PSŻ Poznań wypożyczył z ekstraligowego GKM-u Grudziądz, Emila Breuma. Trener Tomasz Bajerski zdecydował na dosyć odważny ruch przed meczem z Kolejarzem Rawicz, gdzie standardową ZZ-tkę za Aleksandra Łoktajewa zastąpił właśnie Breum. Debiut w nowych barwach został okraszony przyzwoitym rezultatem jakim jest siedem punktów z bonusem. A mogło być więcej, gdyby nie popełniane błędy na dystansie, które miejscowi skrzętnie wykorzystywali. W rewanżu podczas debiutu przed własną publicznością zaczął i skończył z zerówką na koncie. Pierwszy raz na Golaju wygrał także jeden z biegów, gdzie przywiózł za sobą Daniela Kaczmarka i Josha Pickeringa. W finale 2. Ligi Żużlowej stał się dużą niespodzianką i bohaterem meczów finałowych. W Poznaniu dobrze wychodził spod taśmy i inteligentnie zachowywał się w pierwszym łuku, dzięki czemu wyjeżdżał na punktowanych pozycjach, a w Opolu ręce same składały się do oklasków, gdy widziało się, co ten młody zawodnik wyprawiał na torze. Nie miał problemów, by mijać rywali, którzy mają zdecydowanie większe doświadczenie. Wyglądało to tak, jakby Breum jechał u siebie, a zawodnicy Kolejarza na wyjeździe. Przypomnijmy jak punktowo, prezentował się 20-letni Duńczyk:

 

 

Półfinał:

Kolejarz Rawicz – PSŻ Poznań   7+2 (1*,3,0,2*,1)

PSŻ Poznań – Kolejarz Rawicz   6 (0,2,1,3,0)

 

Finał:

PSŻ Poznań – Kolejarz Opole   11 (2,3,2,2,2)

Kolejarz Opole – PSŻ Poznań   14+1 (3,2,0,2,3,3,1*)

 

 

 

Oprócz bardzo świetnego sezonu w lidze polskiej oraz duńskiej, zdobył do tego brązowy medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Danii. Po fenomenalnym sezonie, w styczniu nowy menadżer reprezentacji Danii – Nicki Pedersen, poinformował, że dołącza młodego zawodnika do kadry Speedway Elite Future B1 na przyszły rok. Oprócz Emila Breuma powołanie do tej samej kadry otrzymał kolejny reprezentant „Skorpionów” — Jonas Seifert-Salk. Nabranie doświadczenia i pokazanie się z dobrej strony zaowocowało przedłużeniem kontraktu w lidze polskiej z PSŻ Poznań oraz w lidze duńskiej z Esbjerg Vikings. Co więcej pozostałymi klubami Duńczyka będą w lidze niemieckiej — MC Gustrow i w lidze szwedzkiej — Vetlanda Motorsallskap. Na pewno Emila czeka bardzo pracowity sezon i nowe cele jakie sobie przed nim postawił. Jednym z nich jest walka o awans do SGP 2. Emil, trzymamy kciuki! Emil, krydser fingre!

 

Foto: Sandra Rejzner

 

Autor: Dawid Urbaniak