Antonio Lindbaeck w ekipie Szwecji podczas finału A DME w Gdańsku

Na gdańskim stadionie 15.04.2023 o godz. 14:00, rozegrane zostały Drużynowe Mistrzostwa Europy (Finał A) w którym zobaczyliśmy reprezentację Polski, Szwecji, Francji oraz Łotwy. Z poznańskiej kadry wystąpił jeden zawodnik – Szwed Antonio Lindbaeck. Awansem do wielkiego finału w niemieckim Stralsund może się już cieszyć reprezentacja Polski. Na drugiej pozycji znalazła się drużyna ze Szwecji, która ma szansę na awans, jednak wszystko zależy od wyniku drugiego finału w czeskich Pardubicach, który został przełożony na jutro na godz. 9:30.

 

 

Antonio zaliczył 5 startów i uzbierał w nich 7 punktów. Choć na początku zawodów radził sobie świetnie to niekorzystne okoliczności uniemożliwiły mu osiągnięcie lepszego wyniku na koniec zawodów.

 

Lindbaeck wystąpił w trzecim biegu pod koniec pierwszej serii startów. W stawce obok niego byli Szymon Woźniak, Oleg Michaiłow oraz Mathieu Tresarrieu. Antonio idealnie wyszedł ze startu, obejmując prowadzenie. Przez cały bieg bronił się przed atakami Woźniaka, który mu nie odpuszczał. Po biegu Szwed mógł dopisać do swojego dorobku 3 punkty. Antonio czekał na kolejny występ do siódmego biegu. Pod taśmą  wraz z nim znaleźli się David Bellego, Dominik Kubera, Francis Gusts. Świetnie wystartował Bellego, ale Szwed napędzał się na zewnętrznej. Niestety dla Antonio, Francuz świetnie bronił jego ataków, co skutkowało zdobyciem przez niego 2 punktów. Lindbaeck zakończył drugą serię startów z 5 punktami.

 

Bieg 11 to kolejna szansa dla Antonio na zdobycie cennych punktów. Na torze stanęli przeciwko niemu Andrzej Lebiediew, Steven Goret oraz doświadczony Jarosław Hampel. Startujący z drugiego pola Hampel przejął prowadzenie od samego początku i zdominował cały bieg. Lindbaeck próbował nawiązać walkę i dogonić Polaka, ale ten utrzymał wysokie tempo jazdy i nie dał się wyprzedzić. Kolejny start Szweda nie poszedł zgodnie z planem. W 15. biegu Lindbaeck startował z drugiego pola. Niestety został zamknięty przez startującego z pierwszego pola Wiktora Przyjemskiego oraz startującego z trzeciego Dimitri Berge. Antonio nie był w stanie odrobić strat w tym biegu i zakończył zmagania na ostatniej pozycji. Jego ostatni występ przypadł na 20. bieg, który był wyścigiem memoriałowym im. Zbigniewa Podleckiego. Niestety Szwed wjechał w taśmę po tym jak został podpuszczony przez ruch Francuza Davida Bellego.

 

Pierwsze trzy serie Antonio może zaliczyć do udanych, przegrał tylko ze świetnie spasowanymi z tym torem Davidem Bellego oraz Jarosławem Hampelem. Niestety później doświadczony Szwed nieco się pogubił. Lindbaeck zakończył zawody z dorobkiem 7 punktów.

 

Wyniki zawodów:

 

*Polska (41 punktów)

 

Szymon Woźniak – 12 (2, 3, 3, 1, 3)

Jarosław Hampel – 11 (2, 3, 3, 3)

Dominik Kubera – 10 (3, 1, 3, 3)

Wiktor Przyjemski – 5 (1, 2, 1, 1)

Jakub Miśkowiak – 4 (3, 1, 0)

 

*Szwecja (31 punktów)

 

Fredrik Lindgren – 11 (1, 2, 0, 3, 3, 2)

Jacob Thorssell – 8 (1, 2, 1, 2, 2)

ANTONIO LINDBAECK – 7 (3, 2, 2, 0, t)

Oliver Berntzon – 5 (0, 2, 2, 1)

 

*Francja (24 punkty)

 

David Bellego – 13 (3, 3, 3, 1, 0, 3)

Dimitri Berge – 9 (1, 0, 2, 3, 3)

Matthieu Tresarrieu – 1 (0, 0, 1, 0, 0)

Steven Goret – 1 (0, d, 0, 1)

 

*Łotwa (23 punkty)

 

Andrzej Lebiediew – 11 (2, 3, 1, 2, 1, 2)

Jewgienij Kostygow – 5 (0, 1, 2, 2, 0)

Francis Gusts – 4 (2, 0, 0, 2, d)

Oleg Michaiłow – 3 (1, 1, 1, 0)

 

 

Foto: Sandra Rejzner

 

 

Autor: Patryk Zalewski