Puchar GKSŻ 250cc w Poznaniu. Kompletny Pawełczak zwycięża

We wtorkowe popołudnie na poznańskim Golęcinie odbyły się pierwsze w historii zawody w klasie 250cc, czyli 12. runda o Puchar Głównej Komisji Sportu Żużlowego. Dla kibiców była to też możliwość nie tylko zobaczenia motocykli żużlowych o niskiej pojemności silnika, ale też obejrzenie przyszłości dorosłego żużla. Na turnieju zjawili się tacy zawodnicy jak wicemistrz mistrz świata w tej klasie z tego roku – Maksymilian Pawełczak czy też Emil Maroszek, którzy uchodzili za faworytów dzisiejszego widowiska. Przed zawodami młodzi żużlowcy mogli się zapoznać z poznańskim owalem i dopasować idealne ustawienia pod dzisiejsze warunki torowe.

 

 

Pierwsza seria zaczęła się zwycięstwami z jednego pola startowego, a konkretniej pola D. Podczas drugiego biegu mogliśmy oglądać walkę Krystiana Grędy i Bartosza Derka, gdzie ten pierwszy bronił się przed atakami zawodnika Apatora obaj żużlowcy byli cały czas w kontakcie, lecz górą okazał się Gręda dowożąc jedynkę do mety. W ostatnim biegu pierwszej serii emocji również nie brakowało i jego gwarantem był Igor Kordun, którzy z ostatniego miejsca przeszedł w trakcie całego wyścigu na drugie miejsce popisując się ambitną walką do końca wyprzedzając Wiktora Jasińskiego.

 

W drugiej serii podczas szóstego biegu odbyła się bratobójcza walka dwóch Polonistów – Emila Maroszka i Adama Putkowskiego. Ten drugi wyszedł idealnie spod taśmy wysuwając się na prowadzenie, a Maroszek podczas całego biegu napędzał się i finalnie wyprzedził defektującego przy mecie swojego kolegę z zespołu zdobywając swoją pierwsza trójkę w poznańskich zawodach. Putkowski mógł być uznany za jednego z największych pechowców spośród występujących tego dnia zawodników na Golaju.

 

Następna seria startów to kolejne emocje w przedostatniej rundzie zasadniczej o puchar GKSŻ. Nie brakowało ich w biegu 10, gdzie cała stawka się tasowała zmieniając pozycje jak w kalejdoskopie. Jednak Krystian Gręda po rozpoczęciu drugiego okrążenia wyszedł na prowadzenie oddalając się od stawki, którego nie oddał do końca biegu. Bratobójczy pojedynek Polonistów odbył się również w biegu 12, gdzie zawodnicy w biało-czerwonych barwach przeważali podczas dzisiejszych zawodów. Maksymilian Pawełczak po kolejnym świetnym starcie wyszedł na prowadzenie i od startu musiał bronić się przed atakami Kacpra Witrykusa. Maroszek minął młodzieżowca Falubazu w trakcie biegu i wysunął się na druga pozycje goniąc w całym wyścigu swojego kolegę z bydgoskiej Polonii, i mimo, że zdarzyło mu się nawiązać walkę to jednak wszystkie starania okazały się bezskuteczne.

 

W piętnastym biegu przedostatniej serii emocji kibicom na trybunach dostarczyła dwójka Gręda i Maroszek. Emil Maroszek wyszedł na prowadzenie po dobrym starcie i był naciskany atakami ze strony Krystiana Grędy, który pod koniec drugiego okrążenia wyszedł na prowadzenie. Zawodnicy byli w ciągłym kontakcie z sobą ponieważ ataki Maroszka okazały się niewystarczające, dzięki czemu wychowanek Kolejarza Rawicz mógł zapisać swoją drugą trójkę w dzisiejszym widowisku.

 

Ostatnia seria zawodów to dobre cream de la cream świetnego widowiska, która pokazała dzisiaj cała szesnastka na Golaju. W inauguracyjnym biegu mogliśmy oglądać walkę Dominika Baryłki z Jakubem Maliną. Baryłka nawiązywał walkę z będącym na drugim miejscu zawodnikiem Kolejarza Rawicz, jego trud się jednak opłacił bo ostatecznie zawodnik gorzowskiej Stali świetnym atakiem minął Malinę tuż przed kreską linii mety za co dostał owację braw od poznańskiej publiczności a sam dzięki temu mógł sobie zapisać dwa punkty na koniec całych zawodów. W dziewiętnastym biegu zawodów odbyła się rywalizacja najlepszych zawodników w dniu dzisiejszym Pawła Sitka oraz Maksymiiana Pawełczaka. Wychowanek Ostrovii wyszedł bardzo dobrze spod taśmy i zablokował Pawełczaka zaraz po starcie. I tym mogliśmy oglądać podobny atak jaki miał miejsce w biegu 16, a zawodnik Polonii przy szachownicy wyprzedził ambitnego zawodnika Ostrovii. Maksymilian Pawełczak wygrał całe zawody z kompletem punktów i mało brakowało, aby dzisiejszego dnia był pokonany w swoim ostatnim starcie.

 

Pod koniec całych zawodów odbył się bieg dodatkowy o drugie i trzecie miejsce pomiędzy Emilem Maroszkiem, Pawłem Sitkiem i Pawłem Witrykusem. Bieg zakończył się zwycięstwem Pawła Sitka, który zagwarantował mu drugie miejsce na podium, a będący drugi Emil Maroszek uplasował się na najniższym stopniu podium. Pod koniec okrążenia niegroźnie upadł młodzieżowiec Falubazu – Paweł Witrykus, który jednak wstał o własnych siłach bez większych konsekwencji zdrowotnych.

 

Dzisiejsze widowisko mogło się spodobać kibicom i niektórym nawet zapaść mocniej w pamięć! Oby więcej takich na poznańskim Golęcinie!

 

Wyniki (za Speedwaynews.pl):

 

1. Maksymilian Pawełczak (Polonia Bydgoszcz) (3,3,3,3,3) 15
2. Paweł Sitek (TŻ Ostrovia) (3,3,1,3,2) 12+3
3. Emil Maroszek (Polonia Bydgoszcz) (2,3,2,2,3) 12+2
4. Kacper Witrykus (Falubaz Zielona Góra) (3,2,1,3,3) 12+U
5. Krystian Gręda (Kolejarz Rawicz) (1,1,3,3,1) 9
6. Adam Putkowski (Polonia Bydgoszcz) (2,D,3,2,1) 8
7. Igor Kordun (Stal Gorzów) (2,2,2,0,2) 8
8. Paweł Wyczyszczok (ROW Rybnik) (1,2,3,D,1) 7
9. Filip Gano (Unia Leszno) (2,1,0,2,2) 7
10. Bartosz Derek (KS Toruń) (0,2,0,1,3) 6
11. Dominik Baryłka (Stal Gorzów) (3,1,D,W/2,2) 6
12. Maksymilian Kostera (Unia Leszno) (1,3,1,1,0) 6
13. Jakub Malina (Kolejarz Rawicz) (0,0,2,2,1) 5
14. Wiktor Jasiński II (KS Toruń) (1,0,2,1,0) 4
15. Bartosz Rudolf (Falubaz Zielona Góra) (0,1,1,1,0) 3
16. Nikodem Łuczak (TŻ Ostrovia) (0,0,0,0,0) 0

 

Bieg po biegu:

1. (71.31) Witrykus, Gano, Kostera, Malina
2. (70.78) Baryłka, Putkowski, Gręda, Derek
3. (70.22) Sitek, Maroszek, Wyczyszczok, Rudolf
4. (70.15) Pawełczak, Kordun, Jasiński II, Łuczak
5. (71.09) Pawełczak, Wyczyszczok, Gręda, Malina
6. (72.06) Maroszek, Kordun, Gano, Putkowski (D)
7. (71.94) Kostera, Derek, Rudolf, Jasiński II
8. (70.44) Sitek, Witrykus, Baryłka, Łuczak
9. (72.03) Putkowski, Malina, Rudolf, Łuczak
10. (73.16) Gręda, Jasiński II, Sitek, Gano
11. (71.87) Wyczyszczok, Kordun, Kostera, Baryłka (D)
12. (70.75) Pawełczak, Maroszek, Witrykus, Derek
13. (71.16) Sitek, Malina, Derek, Kordun
14. (71.22) Pawełczak, Gano, Rudolf, Baryłka
15. (72.25) Gręda, Maroszek, Kostera, Łuczak
16. (74.25) Witrykus, Putkowski, Jasiński II, Wyczyszczok (D)
17. (71.37) Maroszek, Baryłka, Malina, Jasiński II
18. (71.19) Derek, Gano, Wyczyszczok, Łuczak
19. (71.18) Pawełczak, Sitek, Putkowski, Kostera
20. (72.79) Witrykus, Kordun, Gręda, Rudolf
Bieg dodatkowy o miejsce 2-4. (72.16) Sitek, Maroszek, Witrykus (U)

 

 

Foto: Brajan Schulz

 

Autor: Dawid Urbaniak