Punkty bonusowe – świadectwo drużynowej jazdy „Skorpionów”

Schyłek sezonu to czas podsumowań, analiz i wyciągania wniosków.  Jednym z takich elementów może być analiza jazdy parowej naszych “Skorpionów”. Jest to bardzo ciekawy aspekt, bowiem w dzisiejszych czasach jazda parowa i praca na najlepszy wynik zespołu, być może kosztem indywidualnego wyniku, w niektórych momentach odchodzi w zapomnienie. Wielu żużlowych mistrzów jest znanych z genialnej jazdy indywidualnej, ale niechętnie pomaga kolegom z zespołu w osiągnięciu jak najlepszego rezultatu. Jak pod tym kątem wyglądała sytuacja w PSŻ Poznań w mijającym sezonie?

 

 

Prześledźmy historię punktów bonusowych już od samego początku sezonu. W pierwszym meczu pomimo wygranej, dużo bonusów nie przywieźliśmy. Jeden punkt dołożył Adrian Cyfer  i Karol Żupiński a dwa punkty Antonio Lindbaeck. Kolejna potyczka – z Arged Malesą Ostrów Wielkopolski to kolejny popis parowej jazdy Szweda. Przywiózł tego dnia z Ostrowa trzy punkty bonusowe. Po jednym punkcie dowieźli juniorzy – Teska i Żupiński. Dwa razy wraz z Antonio na metę wjechał Norbert Krakowiak a raz Kevin Fajfer. Mecz z Orłem Łódź bonusów nie przyniósł a w następnych potyczkach najczęściej punktowali: Jonas Seifert-Salk, Antonio Lindbaeck oraz Norbert Krakowiak. Szczególnie warto zwrócić uwagę na kilka spotkań. Podczas domowego spotkania z Abramczyk Polonią Bydgoszcz aż trzy punkty bonusowe zdobył Norbert Krakowiak. Dojechał do mety w parze za Kevinem Fajferem oraz dwukrotnie za Jonasem Seifertem-Salkiem. Podczas wyjazdowego meczu w Landshut to Jonas z kolei zdobył trzy punkty bonusowe (przyjechał do mety w parze za Aleksandrem Łoktajewem i dwa razy za Oskarem Huryszem!).

 

Tabela bonusowych zdobyczy punktowych całego sezonu prezentuje się następująco:

 

Jonas Seifert-Salk

12 pkt.

Antonio Lindbaeck

11 pkt

Norbert Krakowiak

7 pkt.

Kevin Fajfer

6 pkt.

Kacper Teska

4 pkt.

Oskar Hurysz

4 pkt.

Aleksandr Łoktajew

3 pkt.

Adrian Gała

3 pkt.

Karol Żupiński

3 pkt.

Adrian Cyfer

1 pkt.

 

 

Warto zwrócić uwagę na jedynie trzy punkty bonusowe zdobyte przez naszego najskuteczniejszego zawodnika – Aleksandra Łoktajewa w całym sezonie startów. Niewątpliwie wynika to z faktu, iż to on najczęściej pomagał innym naszym zawodnikom i z nim w parze bonusowe zdobycze punktowe były najczęstsze.

 

 

Najskuteczniejszym w klasyfikacji bonusów okazał się Jonas Seifert Salk. Jonas dwukrotnie przyjeżdzał do mety za Oskarem Huryszem, raz za Norbertem Krakowiakiem, trzykrotnie za Oskarem Fajferem a aż pięciokrotnie za Aleksandrem Łoktajewem. Antonio Lindbaeck natomiast przyjeżdzał do mety za Seifertem-Salkiem (jednokrotnie), Kevinem Fajferem (trzykrotnie), Aleksandrem Łoktajewem (trzykrotnie) oraz Norbertem Krakowiakem (czterokrotnie).  Powyższe wyniki dają nam rezultat dwóch najczęściej punktujących par: Aleksandra Łoktajewa jako prowadzącego z Jonasem jako partnerem oraz Norberta Krakowiaka jako lidera pary przyjeżdżającego na metę z Antonio Lindbaeckiem.

 

W dzisiejszych czasach na dobry wynik zespołu składają się nie tylko wyniki indywidualne. To praca całego zespołu, taktyka, jazda defensywna, chęć “dowiezienia” dobrego wyniku w parze. Mimo, że wynik sportowy w minionym sezonie daleki był od oczekiwanego, możemy powiedzieć, że sztuka drużynowej jazdy poznańskim “Skorpionom” udała się bardzo dobrze.

 

W kolejnym sezonie członkiem żółto-czarnych będzie Ryan Douglas, najskuteczniejszy zawodnik Metaliki Recycling Kolejarza Rawicz. Ryan w tegrocznych rozgrywkach 2. Ligi Żużlowej legitymował się średnią (2,250) na bieg, przy czym zdobywał średnio aż 12 pkt na mecz. To stawia go w doskonałej roli lidera pary poszczególnych biegów przyszłego sezonu. Kto z nim będzie zdobywał najwięcej punktów? Ustawienie numerów startowych tej pary to już zadanie dla naszego trenera – Adama Skórnickiego. Życzymy samych trójek i wielu punktów bonusowych w nowym sezonie.

 

 

Foto: Sandra Rejzner

 

Autor: Paweł Rakus