Kacper Teska – Junior z wielką wolą walki

Listopad to okres, w którym świat żużla z niecierpliwością czeka na wieści transferowe. Nasza drużyna ogłosiła już skład na sezon 2024. Z tej okazji przygotowaliśmy serię tekstów o Skorpionach, których ujrzymy na Golaju w przyszłym roku.

 

Od czegoś trzeba było zacząć

Kacper Teska to z pewnością bardzo perspektywiczny zawodnik, który karierę rozpoczynał w znanej z wielu klasowych wychowanków leszczyńskiej szkole żużla. Młody “Skorpion” ma za sobą debiutancki sezon w 1. Lidze Żużlowej w barwach InvestHousePlus PSŻ-tu Poznań.

Dla 17-latka był to rok nowych doświadczeń i “objeżdżenia się” w zawodach ligowych i młodzieżowych. Efekt? Jeśli popatrzymy na samą średnią biegową 0,605 oraz meczową 1,57 to musimy przyznać, że szału nie ma. Jednak pamiętajmy, że Kacper jest dopiero na początku swojej żużlowej drogi.  Co najważniejsze, z każdym miesiącem było widać duży rozwój juniora, co jest z pewnością dobrą prognozą na kolejny rok lub kolejne lata.

Czasami trzeba wstać, otrzepać się i pójść dalej

Upadki w sporcie żużlowym się zdarzają. Jest to z pewnością negatywna część widowiska. W trakcie sezonu w lipcu popularny “Tesla” zaliczył też groźny upadek w czasie jednej z rund DMPJ rozgrywanych na Golęcinie. W ostatnim biegu zawodów prowadząc, podniosło jego motocykl do góry. Zdarzenie to wyglądało bardzo strasznie. Zresztą niewiele zabrakło, aby reszta zawodników w niego wpadła. Choć Kacpra zabrała z toru karetka, to skończyło się tylko na strachu, bo nie trzeba było odwozić go do szpitala.

 

 

Kacper Teska sprawił kilka niespodzianek

Nastolatek miał kilka swoich bardzo dobrych momentów. Przede wszystkim na pewien czas to właśnie on dość nieoczekiwanie został liderem formacji juniorskiej naszej drużyny.  Dwa najbardziej pamiętne pozytywne momenty naszego Skorpiona, to na pewno pokonanie Victora Palovaary w Ostrowie oraz wygrana z juniorską parą Falubazu 5:1 wspólnie z Oskarem Huryszem na Golaju. W tym miejscu warto powiedzieć, że w fazie zasadniczej nie licząc naszej drużyny tylko 2-krotnie juniorska Falubazu przegrywała bieg młodzieżowy w podwójnym stosunku. Stało się tak w Lanshut i Łodzi.

Jakie atuty posiada junior?

W sporcie bardzo ważną rzeczą jest pokora i chęć ciągłego rozwoju. Sam zawodnik dostrzega swoje błędy i wie nad czym musi pracować, a są to głównie technika jazdy i pozycja na motocyklu. Największą zaletą Kacpra jest niesamowity refleks, co pokazywał nie raz na treningach wygrywając starty z liderami “Skorpionów”. Liczymy, że w sezonie 2024 będzie w stanie przełożyć formę treningową na postawę w meczach ligowych. 

Teska ponadto pokazał, że po słabszym wejściu w zawody potrafi odpowiednio się przełożyć. Przykład? Finał Indywidualnych Mistrzostw Wielkopolski Juniorów z tego roku. Kacper rozpoczął turniej od dwóch zer, ale po odpowiednich korektach w kolejnych biegach był konkurencyjny. Finalnie tamte zawody skończył na 10. pozycji z dorobkiem 6 punktów.

 Dla pochodzącego z Tarnowa Podgórnego zawodnika nadchodzący sezon będzie próbą udowodnienia sobie i kibicom, że zebrane doświadczenia będą procentować, a jego rozwój jako zawodnika zaowocuje solidnymi wynikami i będzie mocnym punktem formacji młodzieżowej Skorpionów. 

Statystyki za sezon 2023

  • Występ we wszystkich meczach 1. ligi InvestHousePlus PSŻ-tu Poznań
  • 1 bieg z Kacprem w składzie wygrany podwójnie
  • Najlepsze spotkanie: Arged Malesa Ostrów Wlkp. vs Ebebe PSŻ Poznań i Abramczyk Polonia Bydgoszcz vs Ebebe PSŻ Poznań (3+1)
  • 6 drugich miejsc
  • Średnia biegopunktowa 0,605
  • 9. miejsce na koniec cyklu MIWM

Tekst: Brajan Schulz

Foto: Sanda Rejzner