Kacper Grzelak – Powrót juniora do Poznania

Czas na drugi materiał z cyklu „Poznaj Skorpiona”. W 2024 roku kolejnym z juniorów naszej drużyny będzie Kacper Grzelak. Zawodnik ten w zeszłym sezonie zaliczył epizod wśród „Skorpionów”. Teraz junior powraca do Poznania już jako Drużynowy Mistrz Polski.

 

 

 

Początki

Kacper Grzelak rozpoczął swoją przygodę z żużlem już w 2017 roku. Szkolenia oraz jazda na motocyklach o coraz większych pojemnościach pozwoliły mu na duży rozwój, który zwieńczony został zdobyciem licencji „Ż” pod koniec kwietnia 2019 roku. Jednak nie minęło wiele czasu od tego momentu, zanim dostał swoją pierwszą szansę do rywalizacji. Już po dwóch tygodniach od zdobycia licencji, pojawił się na eliminacjach do finału Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. W swoim debiutanckim występie na torze w Opolu zdobył dwa punkty. Niemniej jednak, w kolejnej rundzie, która odbyła się w Ostrowie Wielkopolskim, imponująco udowodnił swój potencjał. Wywalczył bowiem 6 punktów i dwa bonusy.

Pierwszy sukces w zawodach indywidualnych

Jego pasja i sukcesy w żużlu zaczęły się rozwijać już w sezonie 2020, czyli rok po uzyskaniu licencji „Ż”. Miał wtedy 17 lat i podczas 68. Turnieju o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, na domowym torze, zdobył trzecie miejsce po bardzo zaciętej rywalizacji. Warto zaznaczyć, że przed nim na podium znaleźli się Jakub Krawczyk i Sebastian Szostak, którzy również są wychowankami drużyny z Ostrowa Wielkopolskiego. Co więcej, Kacper Grzelak wraz z drużyną odniósł sukcesy, w tym zdobycie Młodzieżowego Drużynowego Mistrza Wielkopolski w 2020 roku oraz zdobycie Brązowego Medalu w DMPJ w 2021 roku.

 

 

Kacper Grzelak? Gdzieś słyszałem…

To nazwisko w naszym klubie przewija się od jakiegoś czasu. W końcu w naszym klubie nie tak dawno startował… Kacper Grzelak. Tylko, że inny. Kacpra Mateusza w barwach PSŻ-tu Poznań oglądaliśmy chociażby w 2020 i 2023 roku. Zaliczył nawet występ w meczu w sezonie 2023. Punktów jednak nie zdobył. Nie był to jedyny Grzelak, który startował w naszych barwach. Ale do tego dojdziemy.

Podbój ligowy

W trakcie swojej ligowej kariery bohater tego materiału pozostawał oddany swojej macierzystej drużynie, choć miał także epizody wypożyczeń do innych klubów. W sezonach 2020 i 2021 reprezentował barwy Ostrovii, a w 2022 roku został wypożyczony właśnie do Poznańskich Skorpionów, gdzie osiągnął imponującą średnią punktową wynoszącą 1,125 w 7 spotkaniach. Mieliśmy zatem sytuację, że dwóch zawodników o tym samym imieniu i nazwisku przewinęło się przez nasz klub w podobnym okresie czasowym. Następny sezon przyniósł mu kolejne wypożyczenie. Tym razem do aktualnego Mistrza Polski, Motoru Lublin. W lidze startował w tej drużynie, a w zawodach juniorskich reprezentował barwy swojego macierzystego klubu. W trakcie swojej jazdy na tym poziomie miał swoje lepsze i gorsze momenty, osiągając średnią punktową na poziomie 0,674. Z pewnością pozytywnym momentem było pokonanie Piotra Pawlickiego w Lublinie. Dodatkowo, Kacper Grzelak uczestniczył w sezonach 2022 i 2023 w rozgrywkach ekstraligi U24, gdzie w ostatnim osiągnął średnią punktową wynoszącą 1,725.

Sezon 2024 to nowe wyzwanie

Po zdobyciu cennego doświadczenia w Ekstralidze, Kacper zdecydował się na powrót do Ostrowa Wielkopolskiego, z którego został wypożyczony do drużyny PSŻ Poznań. Tutaj na pewno nie zabraknie mu okazji do jazdy i zdobywania cennych punktów dla Poznańskich Skorpionów. Ponadto dostanie szansę regularnego występowania w ligowych meczach. W 2022 roku, gdy Arged Malesa Ostrów Wielkopolski zawitała do PGE Ekstraligi, to Kacper Grzelak musiał walczyć o skład z Jakubem Krawczykiem, Sebastianem Szostakiem i Jakubem Pocztą. W sezonie 2023 w Platinum Motorze Lublin zaś w drugiej połowie sezonu robiono powoli podwaliny pod debiut Bartosza Bańbora. Doświadczenie wyniesione przez niego z pewnością przyda się w biegach juniorskich, a także rywalizacji z seniorami.

Statystyki za sezon 2023:

  • Wygrane biegi w PGE Ekstralidze: 1
  • 5 drugich miejsc
  • Średnia biegopunktowa w PGE Ekstralidze 0.674
  • Współautor Drużynowego Mistrzostwa Polski
  • Wygrane biegi w Ekstralidze U24: 16
  • Średnia biegopunktowa w Ekstralidze U24: 1.725

Autor: Patryk Zalewski

Foto: Sandra Rejzner