IM Australii w Brisbane: Ryan Douglas dotarł do półfinału

W Polsce aktualnie nie ma żadnych zawodów żużlowych. Wszak jeszcze nie ma na to pory. Jednak nie oznacza to, że czarny sport urlopuje. Za nami pierwsza runda Indywidualnych Mistrzostw Australii. Ryan Douglas w zawodach zajął 8. miejsce w Brisbane. Sam turniej padł natomiast łupem Maxa Fricke’a. Podium uzupełnili Jaimon Lidsey i Rohan Tungate, a do finału wszedł jeszcze Josh Pickering.

Ryan Douglas do zawodów inauguracyjnych przystępował z szóstym numerem. Oznaczało to, że nasz zawodnik po raz pierwszy na torze pojawi się w 2. biegu. W nim Australijczyk zajął 2. miejsce po widowiskowej walce z Samem Mastersem. 30-latek próbował jeszcze zbliżyć się do Jamesa Pearsona, lecz ten zdołał się obronić przed jego atakami.

W swoim kolejnym starcie, który przypadł na 6. gonitwę dnia, musiał uznać wyższość Brady’ego Kurtza i Chrisa Holdera. Ryan wypracował sobie jednak dość dużą przewagę nad Michaelem Westem, który ostatnio został młodzieżowym mistrzem Australii.

Trzecia seria startów pokazała, że nasz zawodnik dysponuje dobrymi startami. To właśnie w niej przyszło startować mu z 1. pola startowego i to zaraz po równaniu. Pierwszy łuk był obiecujący, gdyż po wyjeździe z niego Douglas prowadził. Później jednak na przeciwległej prostej uporał się z nim Jaimon Lidsey, a jakby tego było mało, chcąc odzyskać prowadzenie, wyjechał za środek toru, przez co omalże nie spadł za Tate’a Zischke’a, który chciał zaatakować go po wewnętrznej części toru.

W przedostatnim starcie w fazie zasadniczej Skorpion ponownie przywiózł 1 punkt. Tym razem na dystansie uporał się z nim Josh Pickering. Awans do półfinału zapewnił sobie dojeżdżając na 2. pozycji w 20. biegu. Wtedy nic się nie zmieniło od momentu, gdy taśma startowa poszła w górę.

Z racji, że po swoich startach Ryan uplasował się na 8. pozycji, to trafił do 2. półfinału. Były do niego 2 podejścia. W pierwszym Josh Pickering ukradł start, a w dodatku Ryan upadł na 1. łuku w niemalże identycznym stylu jak Jason Doyle podczas GP Chorwacji 2023. Na szczęście dla niego zdarzenie to miało miejsce już po przerwaniu biegu. W powtórce półfinału Douglas zajął 3. miejsce, które wyszarpał z rąk Jacka Holdera. To oznaczało oczywiście, że 30-latek nie zakwalifikował się do finału.

W Mistrzostwach Australii nie przyznaje się punktów za biegi półfinałowe. Stąd Ryan Douglas uplasował się na 8. pozycji. Kolejna runda odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Areną zmagań będzie obiekt w Kurri Kurri. Pięciu najlepszych żużlowców z Antypodów na koniec cyklu otrzyma promocję do eliminacji Grand Prix. To dodatkowa motywacja, aby pokazać się z dobrej strony.