IM Australii w Albury-Wodonga: Ryan Douglas drugi

Jesteśmy już za połową cyklu Australian Speedway Championship. W trzeciej rundzie walki o najlepszego żużlowca Antypodów zawodnicy zjechali się do Albury-Wodonga. Klasą dla samego siebie był w tym dniu Ryan Douglas, który zakończył zawody na drugim miejscu!

Po raz pierwszy na torze Ryan pojawił się w trzecim biegu, gdzie obok niego na starcie stanęli Zach Cook, Jaimon Lidsey oraz James Pearson. Douglas wykorzystał pierwsze pole startowe i pewnie dojechał do mety na pierwszym miejscu.

W drugiej serii startów nasz zawodnik jechał w wyścigu siódmym, a przeciwko niemu rywalizowali Sam Masters, Jack Morrison i Jack Holder. 30-latek dobrze poradził sobie z drugiego pola, na trasie dysponował dużą prędkością i ze znaczną przewagą zameldował się pierwszy na linii mety.

„Skorpion” dopiero w dwunastym biegu znalazł pogromcę, a tym okazał się niespodziewanie Josh Pickering, który jest jego bezpośrednim rywalem w cyklu. Douglas do końca próbował atakować byłego zawodnika Startu Gniezno, ale jednak nie przyniosło to żadnego efektu. Na pozostałych miejscach dojechali Chris Holder i Michael West. Po trzech seriach startów nasz zawodnik miał na koncie 8 punktów i ex aequo prowadził w tabeli razem z Jackiem Holderem. 

Czwarta seria i piętnasty bieg okazały się pechowe dla Ryana, który zanotował defekt i tym razem nie powiększył swojego dorobku. Tym samym w drugim turnieju z rzędu dopadła go złośliwość rzeczy martwych. W wyścigu triumfował Brady Kurtz przed Keynanem Rew i Benem Cookiem.

W ostatniej serii części zasadniczej oglądaliśmy 30-latka w biegu siedemnastym. Australijczyk bezbłędnie wyszedł z czwartego pola i założył startującego z krawężnika Maxa Fricke’a. Douglas do końca bronił się przed atakami Maxa, jednak na ostatnim okrążeniu musiał uznać jego wyższość. Na ostatnim łuku Ryan próbował jeszcze odzyskać prowadzenie, ale2-krotny zwycięzca rundy Grand Prix był już pewnie z przodu. “Skorpion” jednak pewnie awansował do półfinałów z dorobkiem 10 punktów.

W półfinale jego rywalami byli Sam Masters, Jack Holder i Bena Cook. Miał tu sporo szczęścia, gdyż w pierwszym półfinale jechali zawodnicy ze ścisłej czołówki. Douglas ponownie znakomicie wykorzystał czwarte pole startowe, zamknął całą stawkę i pewnie dojechał do mety. Do finału sensacyjnie wszedł Ben Cook, który na trasie minął Mastersa, a Holderowi ten wyścig zupełnie nie wyszedł.

W finale Ryan wybrał – a jakże – kask żółty. Po starcie nie udało mu się zamknąć Maxa Fricke’a, który w tym dniu był niesamowity na torze. W trakcie finału oglądaliśmy wspaniałą walkę pomiędzy Douglasem, a Cookiem o drugie miejsce, której apogeum mieliśmy na 3. okrążeniu. Górą w tym pojedynku okazał się nasz „Skorpion”. W finale nie liczył się Rohan Tungate.

Po trzech rundach Ryan Douglas z dorobkiem 29 punktów zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Tym samym zajmuje pozycję, która gwarantuje mu udział w eliminacjach do cyklu Grand Prix. 

Wyniki:

1. Max Fricke (2,3,2,2,3,4) 16
2. Ryan Douglas (3,3,2,d,2,3) 13
3. Ben Cook (2,3,0,1,2,2) 10
4. Rohan Tungate (3,1,2,3,1,1) 11
5. Jack Holder (3,2,3,2,3) 13
6. Chris Holder (2,2,1,3,1) 9
7. Jaimon Lidsey (1,3,3,3,3) 13
8. Sam Masters (3,1,1,1,3) 9
9. Josh Pickering (0,2,3,1,2) 8
10. Brady Kurtz (1,1,1,3,2) 8
11. Keynan Rew (1,0,3,2,0) 6
12. Zach Cook (2,2,0,1,1) 6
13. James Pearson (0,0,2,2,0) 4
14. Jack Morrison (1,0,1,0,1) 3
15. Michael West (0,1,0,0,0) 1
16. Fraser Bowes (0,0,d,0,0) 0

Bieg po biegu:
1. Tungate, Cook, Morrison, Pickering
2. Holder, Fricke, Rew, West
3. Douglas, Cook, Lidsey, Pearson
4. Masters, Holder, Kurtz, Bowes
5. Lidsey, Holder, Tungate, Rew
6. Douglas, Holder, Masters, Morrison
7. Cook, Cook, West, Bowes
8. Fricke, Pickering, Kurtz, Pearson
9. Holder, Tungate, Kurtz, Cook
10. Rew, Pearson, Morrison, Bowes (d)
11. Lidsey, Fricke, Masters, Cook
12. Pickering, Douglas, Holder, West
13. Tungate, Pearson, Masters, West
14. Holder, Fricke, Cook, Morrison
15. Kurtz, Rew, Cook, Douglas (d)
16. Lidsey, Holder, Pickering, Bowes
17. Fricke, Douglas, Tungate, Bowes
18. Lidsey, Kurtz, Morrison, West
19. Holder, Cook, Holder, Pearson
20. Masters, Pickering, Cook, Rew

Półfinały i finały

21. Tungate, Fricke, Holder, Lidsey
22. Douglas, Cook, Holder, Masters
23. Fricke, Douglas, Cook, Tungate

Wyniki (za: speedwayupdates.proboards.com):

Foto: Sandra Rejzner, Speedway Australia