Kolejne kategorie: Polscy juniorzy i zagraniczni zawodnicy U23

Minęła godzina 16:00, a więc czas przedstawić kolejne kategorie naszego plebiscytu.

 

Zawodnicy zagraniczni U23 (żużlowcy, którzy przejechali min. 6 meczów) :

Anders Andersen – startował w naszych barwach w latach 2006-2008. Były z nim związane wielkie nadzieje, lecz Duńczyk z roku na rok się wypalał i tracił moc z 2006 roku.

Frank Facher – startował w latach 2010-2011. Podobnie jak z Andersenem ściągany jako wielka nadzieja i perełka z Niemiec, ale był to nie trafiony strzał w dziesiątkę.

Marcus Birkemose – Duńczyk trafił do naszego zespołu w 2020 roku. Wówczas wypożyczyła go do nas Stal Gorzów. Skandynaw, który debiutował w polskiej lidze, spisywał się kaputalnie. Birkemose bowiem był najlepszym zawodnikiem drużyny, a mówimy tu o 16-latku.

Francis Gusts – Łotysz był jednym z fundamentów awanansu do 1. ligi żużlowej w sezonie 2022. Żużlowiec wypożyczony z Betard Sparty Wrocław, to właśnie on legitymował się wówczas najlepszą średnią biegopunktową w drużynie. Zawodnik ten ma ogromny potencjał, choć stopują go liczne kontuzje, która zresztą przytrafiła mu się w omawianym sezonie.

Emil Breum – Duńczyk w Poznaniu spędził 2 lata – 2022/23. To jako nasz zawodnik awansował do SGP2, a więc indywidualnych mistrzostwach świata juniorów. W II lidze notował solidne wyniki, choć na zapleczu PGE Ekstraligi, nie dał rady podtrzymać wysokiego poziomu.

Matias Nielsen – Kolejny ze Skandynawów w naszym zestawieniu w Poznaniu spędził 2 lata. W 2020 roku wystartował jako gość w trzech meczach, a sezon 2021 przyniósł mu regularne starty, gdzie otarł się o średnią rzędu 2.000. Po dwóch latach spędzonych w Ostrowie, Nielsen powraca do naszej drużyny.

 

Polscy juniorzy (zawodnicy, którzy przejechali min. 10 meczów) :

 

Daniel Pytel – startował w naszych barwach w latach 2006-2009, 2017. Najbardziej utytułowany młodzieżowiec w historii PSŻ Poznań, który wywalczył w nim brązowy medal MIMP w 2007 r. oraz srebrny medal MIMP w 2008 roku. Na Golęcinie czuł się jak ryba w wodzie i radził sobie nawet z bardziej doświadczonymi zawodnikami.

Maciej Piaszczyński –  zyskał licencję „Ż” w 2005 roku, reprezentując barwy klubu z Ostrowa Wielkopolskiego. Następnie, przez kolejne dwa lata jako junior, był częścią drużyny z Poznania, przyczyniając się w 2006 roku do awansu Skorpionów do 1. ligi żużlowej. Wtedy też osiągnął średnią wynoszącą 1.676 punktu. Po sześcioletniej przerwie od jazdy na polskich torach, pojawił się na Golęcinie podczas III turnieju Lotto Poznań Speedway Cup.

Piotr Dziatkowiak –  Junior, który ścigał się w barwach “Skorpionów” w latach 2006-2008. Najbardziej jednak zostanie zapamiętany z sezonu 2008, gdzie wystąpił w 17 spotkaniach i zakończył sezon z średnią 0,774. Jego drogi z PSŻ rozeszły się, gdy skończył wiek juniora. W 1. Lidze jednak Mirosław Kowalik w historycznym sezonie 2008 zawsze mógł na niego liczyć.

Adam Kajoch – Wychowanek Unii Leszno, który w barwach PSŻ jeździł w sezonie 2009. Jednak zaledwie rok później zakończył karierę. Zwycięzca Brązowego kasku, który mimo szybkiego debiutu w PGE Ekstralidze zakończył karierę jako młody żużlowiec. W PSŻ jeździł jako junior. Sam nie do końca był zadowolony ze swojego sezonu na Golęcinie, mimo że wykręcił całkiem przyzwoitą średnią na poziomie 0,817. Po zakończeniu kariery rozwinął swój biznes, który świetnie prosperuje.

Grzegorz Stróżyk – w krótkiej karierze żużlowej reprezentował kluby z Wrocławia, Krakowa oraz Poznania. W sezonie 2009 był częścią drużyny ze stolicy Wielkopolski, osiągając średnią wynoszącą 0.900 punktu na mecz.

Adrian Szewczykowski – Wychowanek Stali Gorzów spędził 2 lata w Poznania (sezony 2010 i 2011). W pierwszym roku w stolicy Wielkopolski otarł się o średnią rzędu 1,5000 punktu na bieg. Miało to miejsce w jego ostatnim sezonie juniorskim. W sezonie 2011 wystąpił w 9 meczach, ale już nie miał tego błysku. Przygodę w Poznaniu zakończył ze średnią biegopunktową rzędu 0.846.

Marek Lutowicz – zdobył swoją licencję w 2015 roku. Na początku swojej kariery ścigał się w barwach drużyny z Rawicza. Następnie, na dwa ostatnie sezony juniorskie, przeniósł się do Poznania. Pokazał się z bardzo dobrej strony, zwłaszcza w sezonie 2019, kiedy „Skorpionom” udało się dotrzeć do finału 2. ligi żużlowej. Po zakończeniu rozgrywek zdecydował się zakończyć swoją karierę.

Maciej Fajfer – Zawodnik PSŻ w sezonie 2011. Jeden z klanu Fajferów, którzy z powodzeniem od dekad uprawiają żużel. Wychowanek Startu Gniezno, który długo poszukiwał swojego miejsca. W jego CV pojawił się także Poznań, gdzie jako junior sezon zakończył ze średnią 0,745. Był to jego jeden z lepszych momentów w karierze.

Przemysław Liszka – W sezonie 2017 jeździł w barwach PSŻ. Był wówczas wypożyczony z Sparty Wrocław. Swoje pierwsze ligowe mecze odjeżdżał właśnie w barwach Skorpionów”. Trzeba przyznać, że były to bardzo obiecujące początki. Jako 17-latek wykręcił średniabiegopunktowa rzędu 1,089. Pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenie. Później przez trzy sezony pełnił funkcję podstawowego juniora Sparty. Problemy zaczęły się jednak, gdy wszedł  już w wiek seniorski.

Michał Curzytek – startował w naszych barwach w 2019 roku. Przyszedł z rzeszowskiej Stali razem z swoim bratem Bartoszem. Razem z Markiem Lutowiczem dokładali kilka cennych „oczek” w ważnych meczach na Golęcinie.

Kacper Teska – nasz siedemnastoletni zawodnik formacji juniorskiej występuje w naszych barwach od sezonu 2022. Wówczas trafił do nas na zasadach wypożyczenia z zespołu Fogo Unii Leszno. Mimo rozegrania dwóch, w tym jednego pełnego sezonu w barwach „Skorpionów” kibice są przekonani, że młodzieżowiec nie pokazał w pełni swojego potencjału. W sezonie 2024 Kacper będzie stanowił jeden z filarów drużyny w rozgrywkach Metalkas 2. Ekstralidze oraz zawodach młodzieżowych, w tym DMPJ.

 

Foto: Sandra Rejzner

Autorzy: Bartosz Błażejewski, Kacper Kozłowski, Kuba Mikołajczak, Dawid Urbaniak, Patryk Zalewski