Ostatnie nominacje, czyli krajowi i zagraniczni seniorzy

Czas kibicom przedstawić ostatnie dwie kategorie tegorocznego plebiscytu. Są to seniorzy – zarówno krajowi, jak i zagraniczni, którzy przejechali co najmniej 10 meczów w naszych barwach.

Seniorzy krajowi:

Adam Skórnicki – zawodnik startujący w naszych barwach w latach 2006-2008, 2010, a od 2023 jest trenerem drużyny PSŻ Poznań oraz adeptów Akademii Skorpiona. To w naszych barwach zaczął starty w finałach Indywidualnych Mistrzostwach Polski, gdzie wedle zasady „do trzech razy sztuka” udało mu się na swoim torze w Lesznie zdobyć tytuł IMP. Ważna część poznańskiego speedwaya i lider z prawdziwego zdarzenia.

Andrzej Huszcza – Żywa legenda Falubazu Zielona Góra, która przez blisko trzydzieści lat jeździła dla tego klubu. Jedynie na sam koniec swojej kariery zdecydował się opuścić swój macierzysty klub. W sezonie 2006-2007 reprezentował barwy PSŻ-u. W sezonie 2006 był zaraz po Adamie Skórnickim najlepszym zawodnikiem „Skorpionów” z bardzo dobrą średnią 2,318 punktu na bieg.

Sławomir Dudek – wychowanek Zielonogórskiego Klubu i ojciec jeżdżącego dziś w Toruniu Patryka Dudka, był specjalistą od awansów do 1. ligi. Osiągnął to w 1996 roku z Zieloną Górą, a także w 1999 i 2004 roku z Opolem, oraz w 2005 roku z Gnieznem. W barwach „Skorpionów” jeździł podczas sezonu 2006, kiedy również wywalczył awans do 1. ligi żużlowej. Wówczas był trzecim najlepszym zawodnikiem, zdobywając średnią 2.306 punktu.

Łukasz Linette – Zawodnik ten do Poznania trafił w 2006 roku. Wcześniej z roku na rok progresował, a we wspomnianym sezonie był jednym z głównych architektów awansu do 1. ligi żużlowej. Linette wykręcił bowiem średnią biegopunktową ponad rzędu 2.000. W sezonie 2007 wystąpił tylko w trzech meczach, gdzie zawiódł i przeniósł się z powrotem do Gniezna.

Łukasz Loman – przyszedł do PSŻ Poznań w 2006 z którym awansował do I ligi żużlowej zdobywając średnią 1,841. Po tym sezonie jego droga powędrowała w stronę Krosna.

Norbert Kościuch – startował w naszych barwach w latach 2007-2011 i był z nimi do końca, gdy w PSŻ Poznań już się nie działo za kolorowo. „Norbi” w naszych barwach zdobył razem z Robertem Miśkowiakiem oraz Adrianem Szewczykowskim brązowy medal MPPK w 2011 i to jak na razie ostatni sukces w historii klubu. Z roku na rok był jednym z coraz większych liderów drużyny! To właśnie on zresztą ma na koncie najwięcej punktów i bonusów w historii naszej drużyny.

Rafał Trojanowski – zdobył licencję w 1992 roku, reprezentując barwy klubu z Rzeszowa. W latach 2007-2010 był zawodnikiem poznańskich „Skorpionów”. W ciągu tych czterech sezonów zyskał sympatię kibiców. Jego najlepszym występem był sezon 2009, kiedy to był liderem zespołu, mając najwyższą średnią wyników.

Grzegorz Kłopot – z pewnością dobrze kojarzony zawodnik przez nieco starych kibiców poznańskiego speedway’a. 45-latej występował w naszej drużynie w latach 2007-2009, jednocześnie w ostatnim sezonie w Poznaniu odjechał tylko jeden bieg. Przyczyną tego było złamanie nogi. Wówczas zawodnik objął dodatkową rolę w klubie, jako trener szkółki młodzieżowej. Do „Skorpionów” trafił z sąsiedniej Polonii Piła. Kłopot jest m.in. dwukrotnym finalistą MIMP oraz drużynowym wicemistrzem czeskiej ligi żużlowej w 2006 r.

Zbigniew Suchecki – startował w naszych barwach w latach 2008-2009, 2020. Był w składzie, który wjechał do fazy play-off o awans do Ekstraligi w 2008 roku.

Łukasz Jankowski – syn Romana Jankowskiego nie mógł skończyć inaczej niż na żużlu. W barwach PSŻ jeździł w latach 2008-2009. Zwłaszcza z sezonu 2009 może być zadowolony wychowanek Unii Leszno, gdyż wywalczył sobie wówczas miejsce w składzie Zbigniewa Jądera. Warto przypomnieć, że był uzupełnieniem bardzo mocnego w tamtym czasie zespołu, który dokładał cenne punkty.

Mateusz Szczepaniak – wciąż czynny zawodnik pochodzący z Ostrowa. Jego kariera rozkwitła jednak właśnie w Poznaniu. To właśnie po dobrych występach na Golęcinie zrobiło się o nim głośno. Dwa bardzo dobre sezony spowodowały, że kluby 1. Ligi zaczęły mu ufać i dawać szansę. W stolicy Wielkopolski pojawił się tuż po skończeniu wieku juniora, gdy mało kto w niego wierzył, a swoją efektowną jazdą zdobył serca fanów. Dla PSŻ w latach 2009-2010 wygrał 36 biegów.

Robert Miśkowiak – wujek Jakuba w Poznaniu występował w latach 2010-2011. To właśnie z nim w składzie nasza drużyna w 2011 roku wywalczyła brązowy medal MPPK w Zielonej Górze, co jest jednym z największych sukcesów w historii poznańskiego żużla.

Marcel Kajzer – Żużlowiec ten uzyskał licencję w 2006 roku, mając 16 lat. W latach 2017-2019 reprezentował barwy PSŻ Poznań. Pełnił rolę kapitana drużyny i zyskał wielką popularność wśród kibiców dzięki swojemu charyzmatycznemu stylowi. W sezonie 2018 był najlepszym polskim zawodnikiem w drużynie „Skorpionów”.

Mateusz Borowicz – choć karierę zaczął bardzo obiecująco, to nie wszystko ułożyło się po jego myśli. Gdy przychodził do Poznania w 2018 roku zaraz po reaktywacji żużla na Golęcinie był jeszcze 24-letnim obiecującym zawodnikiem. Występy dla PSŻ były dla niego ostatnią szansą. Odjechał dla „Skorpionów” dziewięć spotkań, po czym zakończył karierę. Warto jednak zauważyć, że miał okazję jeździć w ciężkim czasach dla PSŻ.

Marcin Nowak – startował w naszych barwach w 2019 roku i jest to jeden z ulubieńców poznańskiej publiczności, ponieważ zaskarbił sobie serca kibiców z Golęcina. Przeszedł z wtedy pierwszoligowego Startu Gniezno i zszedł do drugiej ligi startując w PSŻ Poznań. Lider i dobra dusza ówczesnego zespołu, który w finale o awans do 1 ligi został pokonany przez Polonię Bydgoszcz.

Robert Chmiel – „Robi” w Poznaniu spędził 3 lata (2020-2022). Miał kilka swoich momentów, lecz należał do zawodników, którzy bardziej byli drugą linią, aniżeli liderami. 2-krotnie jego średnia biegowa wynosiła ponad 1,5 punktu na bieg.

Lars Skupień – Podobnie jak Chmiel, był on zawodnikiem tzw. drugiej linii. Skupień występował w naszej drużynie w sezonach 2020-2021.

Rune Holta – niesamowicie doświadczony Norweg z polskim paszportem. Mimo że w sezonie 2022 oczekiwano od niego troszeczkę lepszej jazdy, to w najważniejszych momentach nie zawiódł i bardzo mocno przyczynił się do awansu do 1. Ligi. Przyjście Holty do Poznania było dużym wydarzeniem dla poznańskiego żużla. To przecież zawodnik, który ma na koncie dwa wygrane turnieje Grand Prix.

Kevin Fajfer – Swoją przygodę z ligowym żużlem rozpoczął jako junior w PSŻ Poznań w latach 2017-2018. Po powrocie do drużyny ze stolicy Wielkopolski w 2022 roku, wspólnie z całym zespołem, przyczynił się do awansu Poznania do 1. ligi żużlowej. Pozostał z drużyną na kolejny rok. W obecnym sezonie kibice ujrzą go w barwach Startu Gniezno

Kacper Gomólski – wychowanek klubu z pierwszej stolicy Polski, zdobył swoją licencję w 2008 roku. W ciągu swojej kariery reprezentował barwy wielu klubów zarówno w pierwszej, drugiej, jak i ekstralidze. Dołączył do drużyny z Poznania w sezonie 2022, gdzie jego średnia punktowa wyniosła 1.736, przyczyniając się w ten sposób do awansu drużyny o jeden poziom wyżej.

Norbert Krakowiak – Rok temu został on wypożyczony do naszej drużyny z Grudziądza. „Norbi” występował jako zawodnik U24 i spisywał się z dobrej strony, pomógł odnieść kilka zwycięstw. W Ostrowie do festiwalu taśm ze swojej strony, był niepokonany. Jednak przez takie sytuacje sezon zakończył ze średnią 1,848 punktu na bieg.

Zagraniczni seniorzy:

Frederik Jakobsen – Duńczyk swoją przygodę z polską ligą rozpoczął właśnie w Poznaniu. Skandynaw startował w naszej drużynie w latach 2017-2018 i dał się poznać jako waleczny żużlowiec. Jego średnia biegpunktowa oscylowała w granicach 2 punktów na bieg. Był to z pewnością jego świetny start na naszych torach.

David Bellego – jeden z tych zawodników, który wyjątkowo wbił się w pamięć poznańskim kibiców po reaktywacji w 2017 roku. Lider „Skorpionów” w sezonie 2018 i 2019. Po tym gdy został najlepszym zawodnikiem 2. Ligi w 2018 przeniósł się do Bydgoszczy. Nie istniały dla Francuza przegrane biegi. Zapamiętamy go zwłaszcza z niesamowitych szarż, które niosły cały Golęcin w najważniejszych spotkaniach.

Eduard Krcmar – Czech startował w naszych barwach w 2019 roku. Razem z Marcinem Nowakiem przyszli do nas z pierwszoligowego Startu Gniezno. Jeden z liderów drużyny, która walczyła o awans do 1 ligi i przegrała w finałowym dwumeczu z Polonią Bydgoszcz.

Kevin Wölbert – niemiecki zawodnik do naszej drużyny dołączył w sezonie 2020. Żużlowiec szybko stał się liderem drużyny. Swoją walecznością oraz uprzejmością szybko zyskał sympatię wielu kibiców PSŻ’u.W obu sezonach Kevin wykręcił średnie biegi-punktowe na poziomie ponad 2,1. Wölbert jest finalistą IMŚJ, IMEJ oraz srebrnym medalistą z DMEJ w 2008 roku. Ponadto regularnie reprezentuje swój kraj w eliminacjach do Drużynowego Pucharu Świata i innych zawodów międzynarodowych.

Jonas Seifert-Salk – Duńczyk zadebiutował w polskich ligach żużlowych w barwach Skorpionów w 2021 roku. Reprezentował drużynę z Poznania w latach 2021-2023, zachowując stabilny poziom średnio około 2 punktów na bieg, nawet po przejściu na poziom 1. ligi w 2023 roku. Jego sympatyczna postawa zarówno na, jak i poza torem zdobyła uznanie i serca wielu kibiców drużyny z Poznania.

Antonio Lindbaeck – startował w naszych barwach w 2023 roku. Kapitan zespołu, który wrócił na pierwszoligowe tory po 12 latach przerwy zawody naszej drużyny. Jeden z bardziej doświadczonych żużlowców miał być liderem drużyny, lecz realia okazały się inne.

Aleksandr Łoktajew – Ukrainiec, którego początki w Poznaniu były bardzo ciężkie ze względu na wojnę. Jednak jak już zaczął jeździć, to stał się prawdziwym liderem w sezonie 2023. Mało tego, gdy wydawało się, że „Skorpiony” będą jeździć w 2. Lidze, nie zostawił klubu w potrzebie i przedłużył kontrakt. Dodajmy tylko, że średnia biegopunktowa 2,167 jaką zanotował w poprzednim sezonie, była piątą najwyższą w 1. Lidze.

 

Foto: Żużel w Poznaniu, Sandra Rejzner

Autorzy: Bartosz Błażejewski, Kacper Kozłowski, Kuba Mikołajczak, Dawid Urbaniak, Patryk Zalewski