Trenerzy nominowani do plebiscytu 20-lecia

Wybiła godzina 14:00, a więc odsłaniamy pierwsze plebiscytowe karty. W tym artykule znajdziecie sylwetki trenerów, którzy spełnili wymóg, prowadzenia naszej drużyny w co najmniej 7 meczach.

Nominowani w kategorii trener zostali:

Mirosław Kowalik – był pierwszym trenerem Skorpionów w historii. Prowadził naszą drużynę w latach 2006-2007. Był jednym z autorów historycznego awansu do I ligi w 2006 r., która to drużyna wywalczyła po pierwszym sezonie startów od czasu reaktywacji poznańskiego żużla. Rok później pod jego pieczą również się utrzymała się, a po ważnym trzecim meczu ze Startem Gniezno, „Skorpiony” zajęły 5. miejsce na koniec sezonu, zamiast do końca rozpaczliwie walczyć o utrzymanie. W tym samym roku był również szkoleniowcem reprezentacji Polski.

 

Zbigniew Jąder – Brązowy medalista Drużynowych Mistrzostw Polski z 1975 jako zawodnik Stali Rzeszów, legenda i wieloletni zawodnik Unii Leszno, ale też trener PSŻ Poznań w
latach 2008-2010. Był jednym z pierwszych trenerów poznańskich „Skorpionów”. Pod jego batutą drużyna robiła bardzo dobre wyniki. Czwarte miejsce w 1. Lidze to najlepszy wynik klubu z Golęcina w historii. Zbigniew Jąder prowadził PSŻ w latach świetności, a wiele spotkań za jego czasów pamiętają zwłaszcza starsi kibice. To właśnie on prowadził w Poznaniu tak wybitnych zawodników, jak Adam Skórnicki, Norbert Kościuch, czy Rafał Trojanowski.

 

Piotr Paluch – Legenda Stali Gorzów prowadziła nasz klub w latach 2020-2021. Szkoleniowiec trafił do Poznania dzięki ówczesnej współpracy pomiędzy PSŻ-tem Poznań, a Stalą Gorzów. „Bolo” pomimo tego, że nie miał plejady gwiazd w składzie, był w stanie wyciągnąć potencjał z młodszych zawodników. Coś wiedzą o tym Wiktor Jasiński i Marcus Birkemose, którzy w grodzie Przemysława notowali bardzo solidne wyniki. Pod jego wodzą w 2020 roku „Skorpiony” uplasowały się na 3. pozycji w rozgrywkach II ligi.

Tomasz Bajerski – Zakończył karierę zawodnika żużlowego w 2010 roku. W sezonie 2017 przejął rolę trenera PSŻ Poznań, którą pełnił do 2019 roku. Pod jego kierownictwem „Skorpiony” osiągnęły awans do fazy finałowej 2. ligi żużlowej. Powrócił do Poznańskiej drużyny w roli menedżera w 2022 roku, a razem z zespołem wywalczył upragniony awans do 1. ligi żużlowej. Podczas sezonu 2023 pożegnał się z klubem ze stolicy Wielkopolski.

 

Autorzy: Dawid Urbaniak, Kacper Kozłowski, Kuba Mikołajczak, Patryk Zalewski

Fot. Sandra Rejzner