Krótka historia występów PSŻ-tu Poznań w finale MPPK

PSŻ Poznań w swojej dotychczasowej edycji 3-krotnie wziął udział w finale Mistrzostw Polski Par Klubowych. W tym materiale przyjrzymy się tym występom.

Debiut

Pierwszy raz nasza drużyna do finału tej imprezy awansowała w 2008 roku. Wówczas był inny system eliminacji i należało do niego się zakwalifikować. PSŻ Poznań o upragnioną przepustkę musiało walczyć w Rawiczu. Na stadion im. Floriana Kapały wybrali się Adam Skórnicki, Zbigniew Suchecki i Norbert Kościuch. Trójka „Skorpionów” misję wypełniła i historyczny występ w finale stał się faktem. Spory udział w tym sukcesie miał „Skóra”, który wywalczył 13 punktów. Suchecki dołożył do tego 6 „oczek”, a punkcik zgarnął również Kościuch. Przełożyło się to na 2. pozycję na koniec zawodów. Taki sam dorobek punktowy miały „Lwy” z Częstochowy, lecz drużyna spod Jasnej Góry pokonała naszą drużyę w pojedynku bezpośrednim, co przełożyło się na finalną lokatę.

Finał imprezy odbył się w Toruniu, jeszcze na starym stadionie przy ulicy Broniewskiego 98. Klasą dla samego siebie był Skórnicki, który wywalczył 14 punktów. Na równi z Krzysztofem Kasprzakiem był to zdecydowanie najlepszy zawodnik tamtego turnieju. Niestety z perspektywy poznańskich kibiców zabrakło drugiego lidera. Alan Marcinkowski i Daniel Pytel łącznie wywalczyli… 1 „oczko”. Szansa na medal zatem przepadła. Finalnie nasza drużyna ulokowała się na 5. pozycji

Upragniony medal

3 lata później na torze w Zielonej Górze doszło do prawdziwej sensacji. Robert Miśkowiak, Norbert Kościuch i Adrian Szewczykowski  reprezentujący nasz klub, który był jeszcze wtedy pod nazwą PSŻ Lechma Poznań, zdołali wywalczyć brązowy medal. O tym sukcesie, a także drodze do niego, która prowadziła przez Kraków, napisaliśmy osobny artykuł (autorstwa Kacpra Kozłowskiego). Aby do niego przejść należy kliknąć w ten link. Już teraz zapraszamy na rozmowę Dawida Urbaniaka z „Norbim”, która ukaże się w drugim programie meczowym.

11 lat czekania

Pomimo tamtego sukcesu nasza drużyna zniknęła z żużlowej mapy Polski na kilka lat. Po reaktywacji, która miała miejsce w 2017 roku, kibice musieli nieco poczekać, aby ujrzeć PSŻ Poznań w finale MPPK. Okazja do tego nadarzyła się w sezonie 2022, gdy organizacja tego turnieju przypadła nam. W zawodach wystąpili Rune Holta, Kacper Gomólski i Jonas Seifert-Salk. Występ poza tym „Gingera” nie należał do udanych, gdyż duet ze Skandynawii wywalczył tylko 1 punkt. Gomólski natomiast szalał na trasie. Jego plecy zobaczyli m.in. Tai Woffinden i Piotr Pawlicki. Finalnie zawodnik ten zakończył zmagania z 9 „oczkami” na koncie, a naszej całej drużynie przypadła niestety 7. pozycja, czyli ta ostatnia.

Jak będzie teraz w przypadku żużlowców #OrzechowaOsada PSŻ-tu Poznań?

Po dwóch latach impreza powraca do Poznania. W finale WDK Tunnels PL Mistrzostw Polski Par Klubowych w naszych barwach pojadą Oleksandr Loktaev, Szymon Szlauderbach i Mateusz Dul. Trójka ta, jak i nasi kibice liczą na dobry wynik. Sprzedaż wejściówek odbywa się drogą internetową – na stronach bilety.speedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl. Aby przejść do serwisów należy kliknąć w linki.

Autor: Kuba Mikołajczak

Foto: Żużel w Poznaniu, Sandra Rejzner