„Garść informacji” przed meczem z Inpro ROW-em Rybnik – Grzegorz Walasek na Golęcinie rozpocznie swój 32. sezon

Po ponad pół roku oczekiwania w końcu możemy odliczać już tylko godziny do meczu „Skorpionów”. Jako pierwszy na Golęcin zawita Innpro ROW Rybnik typowany jako jeden z faworytów do awansu. Przekonamy się jednak w sobotę czy to potwierdzą. Nie ma co jednak ukrywać, że „Rekiny” to bardzo silna i wyrównana drużyna. W cyklu „garść ciekawostek” chcielibyśmy przedstawić wam kilka statystyk, ciekawostek i informacji przed tym spotkaniem.

Tak się składa, że Ryan Douglas w poniedziałek miał okazję zmierzyć się z dwoma zawodnikami ROW-u Rybnik w lidze angielskiej. Leicester Lions przyjechało do deszczowego Manchesteru. Zawody były udane dla „Skorpiona”, który zdobył osiem punktów, ale chcielibyśmy zwrócić uwagę na Brady’ego Kurtza, który zdobył komplet w tym spotkaniu. W drużynie Belle Vue Aces jechał również Norick Blodern. Niemiec nie był tak skuteczny, jak Kurtz, ale mocno przyczynił się do wysokiego zwycięstwa „Asów”, zdobywając dziewięć punktów z bonusem.

W pierwszym biegu wyjadą jednak na tor nowe nabytki „Rekinów”, które mogą napsuć wiele krwi „Skorpionom”, zwłaszcza że na Golęcinie lubią jeździć. Rohan Tungate jeszcze w styczniu został indywidualnym mistrzem Australii. W tamtym sezonie udało mu się awansować z Falubazem Zielona Góra do PGE Ekstralidze. W klubie z Grodu Bachusa jednak nie został. Warto jednak przypomnieć jego występ na Golęcinie w poprzednim sezonie z dziewięcioma punktami i bonusem. Dopiero w biegu nominowanym „Skorpionom” udało się pokonać Tungate’a.

Jakub Jamróg za to przeniósł się do Rybnika z Łodzi. On niestety dla nas również bardzo dobrze odnajduje się na Golęcinie, co pokazał w poprzednim sezonie aż dwukrotnie. Najpierw w barwach Orła Łódź zdobył 11 punktów, jak wiemy, był to jeden z kluczowych spotkań w poprzednim sezonie, a ze spotkania Gwiazd 1. i 2. Ligi z PSŻ również może być zadowolony, gdyż zdobył 10 punktów z bonusem. Warto jednak zauważyć, że w tym spotkaniu w swoim pierwszym starcie przywiózł „zerówkę”. Dopiero później złapał ustawienia.

Na sam deser zostawiliśmy Grzegorza Walaska, czyli starego wyjadacza żużlowych torów, dla którego będzie to 32. sezon. Gdy wychowanek Falubazu zdawał licencję w 1993 roku z obecnych „Skorpionów” na świecie był to Michael Jepsen Jensen. Gdy Kacper Teska „wykluwał ” się z łona matki w 2006 roku, Grzegorz Walasek w barwach Falubazu wykręcał średnią 2,457 w 1. Lidze i była to jego najlepsza średnia w karierze. ROW Rybnik jest dla 47-latka już dziewiątym klubem. Ostatnie lata to występy w Ostrowie Wielkopolskim.

Nie można zapominać również o silnej parze juniorskiej ROW-u. Maksym Borowiak i Kacper Tkocz nie oddadzą łatwo punktów w biegu juniorskim. Wychowanek Unii Leszno w poprzednim sezonie reprezentował Falubaz Zielona Góra. W biegu juniorskim został pokonany przez Oskara Hurysza i Kacpra Teskę. Żeby wlać jeszcze więcej optymizmu, w zawodach DMPJ na Golęcinie również został ograny przez 17-latka z Tarnowa Podgórnego. Za to Tkocz to wychowanek ROW-u. Poprzedni sezon zakończył ze średnią 0,500 punktu na bieg.

Inpro ROW Rybnik odjechał przed sezonem cztery sparingi. W spotkaniach z Tauron Włókniarzem Częstochowa i Cellfast Wilkami Krosno u siebie wygrywał, ale na wyjazdach notował już wysokie przegrane. W wyjazdowych sparingach liderami „Rekinów” byli dwaj Australijczycy.

Przechodzimy jednak już do naszych „Skorpionów” i naszego lidera. Aleksandr Łoktajew poprzedni sezon zakończył z piątą średnią w 1. Lidze. Obecny sezon zaczął jednak również piorunująco. W dwumeczu z Cellfast Wilkami Krosno odjechał dziewięć biegów, z czego aż osiem wygrał. Tylko raz musiał pogodzić się z przegraną. To bardzo dobry prognostyk przed #Metalkas 2. Ekstraligą.

Zawodnikiem, który ma już najwięcej przejechanych kółek, jest Ryan Douglas. Dougyma za sobą dwa spotkania w lidze angielskiej i jedno w KO Cup. Jak na razie Australijczyk ze zmiennym szczęściem radzi sobie w Anglii. W Premiership ma średnią 7,5 punktu na mecz, a w przegranym spotkaniu w KO Cup z Ipswich Witches zdobył siedem punktów z bonusem.

Bardzo obiecująco z Golęcinem przywitał się również Michael Jepsen Jensen w sparingu z Wilkami, gdzie, gdy odnalazł ustawienia, to szalał jak „Olek”. Duńczyk w Poznaniu ma coś do udowodnienia. Ostatni sezon nie poszedł po jego myśli. Skończył go z bardzo przeciętną średnią 1,552 w 1. Lidze. To zawodnik, którego stać na zdecydowanie więcej. Udowadniał to nieprzerwanie przez 11 lat, jeżdżąc na poziomie PGE Ekstraligi oraz 27 razy występując w zawodach cyklu Grand Prix.

W tym roku skład PSŻ-tu Poznań będzie opierał się na młodych krajowych zawodnikach. Dla Szymona Szlauderbacha będzie to pierwszy sezon jako pełnoprawnego seniora, a dla Mateusza Dula pierwszy jako zawodnika U24. Oboje jednak bardzo mocno zaszli za skórę „Skorpionom” w poprzednim sezonie. Ale nie tylko „Skorpionom”. Mateusz Dul w Rybniku przed rokiem zdobył pięć punktów z bonusem, pokonując pewnie juniorów ROW-u. Za to dwukrotnie w fazie zasadniczej Szymon Szlauderbach zdobył „dwucyfrówkę” z zespołem prowadzonym przez Antoniego Skupnia.

Wspominaliśmy już o mocnej rybnickiej parze juniorów, ale my również nie mamy czym się wstydzić. Kacper Grzelak to Drużynowy Mistrz Polski z Motorem Lublin. I choć w fazie play-off nie miał wiele okazji do wykazania się, tak w rundzie zasadniczej zaliczył 43 biegi, a nawet jeden wygrał. Za to w Ekstralidze U24 występował w barwach macierzystego klubu z Ostrowa, wykręcając w tych rozgrywkach 1,725.

Nasz lokalny matador Kacper Teska, choć w poprzednim sezonie głównie zbierał doświadczenie, to starał się dokładać również bardzo ważne punkty. Do takiego zalicza się ten zdobyty z ROW-em na Golęcinie w biegu juniorskim, gdy pokonał Kacpra Tkocza. Warto również podkreślić dobre występy Kacpra w zawodach DMPJ, gdzie był liderem naszego zespołu. Bardzo optymistycznie zaprezentował się także w sparingu z Wilkami Krosno, gdzie zdobył cztery punkty z dwoma bonusami, pokonując nawet bardzo pewnie Patryka Wojdyło.

Autor: Kacper Kozłowski

Zdjęcie: Sandra Rejzner

Awizowane składy:

#OrzechowaOsada PSŻ Poznań:
9. Szymon Szlauderbach
10. Michael Jepsen Jensen
11. Mateusz Dul
12. Ryan Douglas
13. Aleksandr Łoktajew
14. Kacper Teska
15. Kacper Grzelak

Innpro ROW Rybnik:
1. Rohan Tungate
2. Grzegorz Walasek
3. Jakub Jamróg
4. Norick Bloedorn
5. Brady Kurtz
6. Kacper Tkocz
7. Maksym Borowiak

Początek spotkania: 13 kwietnia (sobota), godz. 16:30
Sędzia: Tomasz Fiałkowski
Komisarz toru: Krzysztof Guz
Komisarz techniczny: Rafał Wojciechowski