„Garść informacji” przed meczem z H. Skrzydlewska Orzeł Łódź – Mateusz Dul i Aleksandr Łoktajew wracają do Łodzi

W 2. kolejce #Metalkas 2. Ekstraligi #OrzechowaOsada PSŻ Poznań wybierze się na nowoczesną łódzką MotoArenę. Nie będzie to zwykłe spotkanie i każdy sobie z tego sprawę. To będzie mecz o cztery punkty i mentalną przewagę nad rywalem. Zwłaszcza miejscowy Orzeł nie będzie mógł sobie pozwolić na porażkę. W cyklu „garść ciekawostek” przypominamy ostatnie nasze zwycięstwo w Łodzi, występy Mateusza Dula i Aleksandra Łoktajewa w barwach Orła oraz to jak radził sobie Michael Jepsen Jensen w swojej ojczyźnie w tym tygodniu.

H. Skrzydlewska Orzeł Łódź nie najlepiej rozpoczął rozgrywki Metalkas 2. Ekstraligi. O ile porażki w Rzeszowie można było się spodziewać, tak różnica punktowa już lekko mogła zdziwić niektórych. 54:36 to dość okazała przegrana. Zespół z Łodzi od początku do końca był wolniejszy i słabszy od żużlowców z Rzeszowa. Ten wynik był w 100% zasłużony.

Tor w Łodzi nie jest ulubionym dla PSŻ. W stolicy polskiego włókiennictwa „Skorpionywygrały tylko raz i to bardzo, bardzo dawno temu, bo w 2006 roku. O tym ile czasu upłynęło od tego zwycięstwa, niech świadczy fakt, że liderem poznańskiego zespołu był Andrzej Huszcza. Zresztą 2006 rok to był pierwszy sezon startów łódzkiej drużyny w rozgrywkach ligowych, jak i poznańskiego PSŻ.

Liderem Orła w Rzeszowie był Oliver Berntzon. W poprzednim sezonie w barwach Arged Malesy Ostrów wykręcił średnią 1,821, jednak na torze w Łodzi nie było już tak dobrze. Szwed z zespołem z Ostrowa zwyciężył, ale zdobył tylko cztery punkty z dwoma bonusami. Innym Skandynawem, który pozytywnie zaprezentował się w Rzeszowie jest Benjamin Basso. Choć forma Duńczyka była dużą zagadką sezonu, to ze spokojem można przyznać, że daje radę. W Rzeszowie osiem punktów i bardzo dobry występ w duńskim eliminacjach do GP, w których pokonał Michaela Jepsena Jensena i Matiasa Nielsena. Przed Basso teraz eliminacje do GP Challenge.

Formację krajową tworzą nowe nabytki Orła. Oskar Polis ze „Skorpionami” zna się bardzo dobrze. Spotkania Kolejarza Opole z PSŻ przez bardzo długi czas elektryzowały kibiców. A jak radził sobie w tych starciach Polis? 14, 5+1, 13, 9+1, 7 – bywało różnie. Podkreślamy jednak, że to były jeszcze czasy 2. Ligi. Dla byłego zawodnika Kolejarza to pierwszy sezon od siedmiu lat w wyższej lidze niż trzeci szczebel rozgrywkowy. Jego kolegą z formacji jest Daniel Kaczmarek, który nie popisał się w Rzeszowie dowożąc zaledwie siedem punktów. Pytanie tylko, czy stać go na więcej, gdyż w poprzednim sezonie w barwach Wybrzeża legitymował się średnią na poziomie 1,554 punktu na bieg.

Tydzień temu naszym przeciwnikiem był 48-letni Grzegorz Walasek, który z Golęcina wyjeżdżał mocno niezadowolony, a teraz „Skorpiony” naprzeciw siebie będą miały innego weterana. 41-letni Tomasz Gapiński wchodzi do składu Orła zastępując Luka Beckera. „Gapa” to jednak profesura i jedyny senior, który pozostał w składzie. Przez większość poprzedniego sezonu leczył kontuzję, ale udało mu się odjechać trzy spotkania w Łodzi. Ani razu jednak nie przekroczył granicę siedmiu punktów. Ostatnia jego dwucyfrowa zdobycz to sezon 2021.

Formacja juniorska Orła jest bardzo ciekawa. Jeszcze rok temu występował w niej przecież Mateusz Dul. Dzisiaj tworzą ją jednak już Mateusz Bartkowiak i Aleksander Grygolec. Zwłaszcza postać tego pierwszego jest bardzo ciekawa. Jako 16-latek zdobył swoje pierwsze punkty w PGE Ekstralidze szokując całego „Smoczyka”, gdyż przywiózł za swoimi plecami Dominika Kuberę i Piotra Pawlickiego. Jego partnerem w tym biegu był sam Bartosz Zmarzlik. Wiele się jednak zmieniło od tego czasu i teraz Mateusz Bartkowiak w swoim ostatnim sezonie jako junior próbuje odnaleźć się w Orle Łódź. Początek na razie ma nieciekawy. Mecz w Rzeszowie ukończył z jednym punktem z bonusem.

Omawiając skład „Skorpionów” à propos meczu w Łodzi, nie możemy jako pierwszego na tapet wziąć kogoś innego niż Mateusza Dula. Cztery lata spędzone w Orle jako junior. Z pewnością jednym z tych, który zapamięta najbardziej będzie ten sprzed roku przeciwko PSŻ Poznań. Poprzedni sezon zakończył z domową średnią 1,360 punktu na bieg. Tor w Łodzi nie jest obcy również dla Szymona Szlauderbacha, który regularnie pojawia się w roli gościa na nim. Nie są to jednak udane występy wychowanka Unii. Czy to w barwach Abramczyk Polonii Bydgoszcz, czy też Startu Gniezno nie przekroczył na tym torze jeszcze bariery sześciu punktów. Przed rokiem jednak po bardzo ciężkim meczu udało się wywieźć zwycięstwo jego ówczesnemu zespołowi.

Warto jednak przypomnieć, że Mateusz Dul nie jest jedynym „Skorpionem”, który ma w CV starty dla Orła Łódź. Aleksandr Łoktajew przez cztery sezony reprezentował klub z województwa łódzkiego. Jego najlepszy sezon to 2020, gdy uzyskał średnią 2,111. Za to totalną “świeżynką” będzie MotoArena dla Ryana Douglasa, który nigdy nie miał okazji startować na tym torze.

To był intensywny tydzień dla Michaela Jepsena Jensena, który we wtorek i środę ścigał się w Danii. Wtorkowe krajowe eliminacje do GP nie poszły po jego myśli, a w środę mecz jego Slangerup zakończono po trzech biegach. Zresztą warto wspomnieć, że miał być to bratobójczy pojedynek z Matiasem Nielsenem. A niestety na nienadającym się do jazdy torze w Ebsjerg bardzo groźnie upadł Benjamin Basso, który odpuścił czwartkowy start w lidze angielskiej.

Autor: Kacper Kozłowski

Zdjęcie: Krzysztof Szrama

Awizowane składy:

H.Skrzydlewska Orzeł Łódź:
9. Oskar Polis
10. Daniel Kaczmarek
11. Tomasz Gapiński
12. Benjamin Basso
13. Oliver Berntzon
14. Aleksander Grygolec
15. Mateusz Bartkowiak
16.

#OrzechowaOsada PSŻ Poznań:
1. Michael Jepsen Jensen
2. Szymon Szlauderbach
3. Ryan Douglas
4. Mateusz Dul
5. Aleksander Łoktajew
6. Kacper Grzelak
7. Kacper Teska
8.

Początek spotkania: 20 kwietnia (sobota), godz. 16:30
Sędzia: Rafał Kobak
Komisarz toru: Krzysztof Guz
Komisarz techniczny: Rafał Wojciechowski